Новият Изборен кодекс решава два основни проблема, този с фалшифицирането на резултатите и с купуването на гласове, смята народният представител от Коалиция за България Христо Монов. Бургаският депутат участва в комисията, която работи по промените в изборното законодателство.

Според него част от исканията на гражданските организации са били диаметрално противоположни и противоречащи си. Имало е и кухи предложения от типа „Промяна на политическата класа веднага”. „Трябваше да намерим баланс между демокрацията и анархията. Не може всеки, който излезе да протестира да предизвиква смяна на нещо. Тогава ще живеем в хаос и безвремие”, коментира Монов.

Според него, с решението бюлетините да се изработват в печатницата на БНБ се слага край на афери като Костинбродската. Уникален номер на всяка бюлетина пък ще спре фалшифицирането на вота и внасянето на бюлетини по секциите. Христо Монов смята, че начинът за съставяне на Централната избирателна комисия и на секционните комисии вече ще е много по-прозрачен и няма да позволи доминиращо положение на една партия или коалиция спрямо

останалите.

Призна, че префернциалният вот не е мажоритарен, но поне сега ще се дава възможност избирателите да пренареждат кандидатите в листите. Като напредък Монов определя и облекчените изисквания за регистрация на независими кандитати. Вече ще се наебоходими 500 подписа, за да бъде регистран кандидат, който не е част от партийна листа. БСП не бяга от електронното гласуване.

То просто не е достатъчно сигурно, е мнението на Христо Монов. За сметка на това, на евроизборите през май за първи път ще се гласува машинно. Вотът ще е експериментален, но тук фалшификации и манипулации са невъзможни, смята депутатът. 500 са секциите, в които ще се въведе машинното гласуване. Те ще бъдат избрани на произволен принцип в цялата страна. Ако искате гласът ви да се зачете обаче, ще трябва да пуснете и класическа бюлетина, защото машинното гласуване ще е само пробно.

На евроизбори и избори за местна власт ще гласуват само хората, които живеят в България, или имат адресна регистрация в страна-член на Европейския съюз. Всички останил могат да упражняват правото си на глас единствено при изборите за парламент, обясни още Христо Монов.