1,4 млн. лева струва на държавата новото лого на България. Сумата е платена на екип от специалисти, които са изработили въпросното лого и цялата марка България, която би трябвало да рекламира страната ни като привлекателна дестинация за чужденците.
Въпросният бранд е илюстриран с 10 снимки, които представят отделните сегменти на туристическия сектор. Цялостната работа по изработването на марката е отнело близо 2 години на общо 50 различни специалисти от 7 различни държави, твърдят от Министерството на икономиката.
До тук добре. Даже бих казала прекрасно, макар че в мен трепти подозрението, че и в България могат да се намерят достатъчно кадърни хора, които да изработят една реклама на родината си. И сигурно биха го направили далеч по-бързо, по-евтино, а сигурно и далеч по-ефективно. Защото, оказва се, гръмко рекламираният бранд България не е нищо друго освен позната функция "копи/пейст". Екипът на Webcafe.bg признава, че точно за половин час са успели да открият откъде са взети снимките, които показват България като
привлекателна туристическа дестинация.
Дори и розовото масло, което е не просто запазена марка, а истински символ на страната ни е взето от чужда реклама.
Същата е ситуацията с презентацията на зимните ни курорти. Този път обаче не прескачаме зад Океана, а оставаме в Европа - на Френските Алпи. Любимите на по-младото поколение молове също са "копнати" от чужд сайт.
Явно единственото усилие, което екипът от "специалисти" е вложил е било да изтрият водните знаци от оригиналните снимки и да сложат логото на България върху тях. Този къртоввски труд е отнел на международното обединение от експерти почти 24 месеца. А усилията им са оценени на 1,4 млн. лв.
Лично зам. министър Иво Маринов представи новото лого на страната ни, а при презентацията не пропусна да отбележи, че според организаторите на световното туристическо изложение ITB в Берлин новата визия е "свежа и иновативна".
Снимки: Webcafe.bg; МИЕТ