Министърът на околната среда и водите Емил Димитров, назначен преди 40 дни, е готов да освободи поста, ако това му бъде поискано. Това е съобщил той пред БНТ, информира Dnevnik.bg.

Кандидатурата му беше предложена от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. Димитров смени на поста арестувания Нено Димов, обвинен за безстопанственост, причинила водната криза в Перник.

Димитров намекна, че с действията си си е създал много врагове, но не влезе в подробности. Той не изключва още на днешното събиране на коалиционния съвет да бъде поискана смяната му.

До момента основните действия на новия екоминистър бяха свързани с въвеждане на контрол върху водоемите в страната и затягане на режима за внос на отпадъци. Последният му сблъсък бил с корабни компании, които не искали да извозят обратно до Италия контейнерите с незаконен боклук. Димитров ги призова да размислят, за да няма реципрочни мерки от страна на държавата.

Димитров реагира остро на акцията на прокуратурата и Икономическата полиция в "Басейнова дирекция - Пловдив". Вчера там беше задържан ръководителят на структурата, а подробности за операцията ще бъдат дадени днес. Предполага се, че причината е липса на реакция срещу нелегални сондажи за вода в заводи в района.

"Явно гледаме много филми за Рамбо в Пловдив", каза министърът по повод присъствието на въоръжени полицаи при акцията. Емил Димитров изрази и мнение, че за проблеми, трупани преди повече от 20 години, е арестуван човек, който е взел мерки нещо да се промени.

Екоминистърът каза още, че при този стил на работа чака оставки на ръководителите и на другите басейнови дирекции в страната. "Вече не мога да гарантирам, че ще има контрол върху замърсяването на реките", обобщи Димитров.

Той все пак уточни, че вината не е на прокуратурата, а на наслагвания, трупани с години. Министърът очаква акциите да имат ефект и предприятията да се замислят, преди да правят незаконни сондажи за вода.

Емил Димитров съобщи, че всички служители на РИОСВ-Враца са пред напускане заради човек, който е назначен от Бойко Борисов и създава паника.

Министърът коментира, че в София трябва да има завод за преработване на боклук, за да не се прави "национално турне на отпадъците из България".

Той посочи, че 25% от отпадъците в страната е предвидено да се преработят и да станат годни за горене. До 65 на сто би трябвало да се рециклират и едва 10% да се депонират. В момента обаче 90% от боклука се депонирал, което препълвало твърде бързо сметищата.

Снимка: agro.bg