Министърът на икономиката и енергетиката прие поканата за среща с Гюнтер Йотингер, стана ясно при посещението на Драгомир Стойнев в Бургас. Еврокомисарят по енергетика поиска срещата, за да обсъди с министъра въпроси, свързани с проекта „Южен поток” и поискания от ДКЕВР лиценз на трите електроснабдителни дружества.

Драгомир Стойнев обаче иска среща не само с Йотингер, но и с еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуния. „Ще се срещна и ще питам за длъгосрочните договори с ЕРП-та, дали не изкривяват конкуренцията. Къде са пазарните механизми, когатно някой ви изкупува продукцията на 100% и то на цена, различна от пазарната?”, коментира министърът. Той отново подчерта, че енергоснабдителните дружества трябва да се издължат на Националната електрическа компания.

„За мен, като принципал на НЕК, е важно парите да се върнат там, тъй като те не са правомерно прихванати. Не са платени фактурите, изададени от НЕК”, заяви енергийният министър и допълни, че не може в България да е нормално да получиш фактура и да не я плащаш, а в останалите държави това да се приема като скандално. „Искам инвеститорите да се държат така, както се държат във всяка нормална държава от Европейския съюз. Всички трябва да са равни пред закона и това е посланието ни към инвеститорите. Не можем да стоим безучастно, когато някой не спазва

правилата”, обяви още Стойнев.

Според него готвените промени в българското законодателство, съвразани с проекта „Южен поток” не противоречат на европейското. „Ние сме партньори в Европейския съюз и обсъждаме проблемите. Имаме своята национална независимост, но трябва да спазваме европейските правила”, уточни министър Стойнев. Според него във вчерашното писмо от Европейската комисия никъде не е казано, че ще има ясни и категорични санкции за България.

По отношение на поправките в енергийния закон, той уточни, че проектът не е приет. Тепърва предстои обсъждането му и приемането му на второ четене както в ресорната комисия, така и в пленарна зала. Министър Драгомир Стойнев призова опозицията да направи своите предложения по готвените промени и е на мнение, че ако те са по-добри, парламентът ще се съобрази с тях и поиска: „Да покажат на кой газопровод под водата може да има достъп трета страна и къде това се е случило”.

Петролопроводът „Бургас – Александруполис” не стои на дневен ред, заяви категорично Драгомир Стойнев. Той уточни, че планираното за 7 и 8 април заседание на руско-българската междуправителствена комисия се отлага. Новата дата е планирана за юни, но в дневния ред не е предвидена темата за петролопровода. По думите на министър Стойнев, този проек е затворен окончателно.