Още в началото на 2019 г. СДС излезе с позиция за промяна модела на управление и нова Конституция. Това напомни членът на НИС на СДС и регионален представител за Югоизточна България Дончо Златев.

„Миналата година от СДС предложихме да се премине към промяна на модела на управление на страната, защото до голяма степен той е изчерпан в този си вид. Сега, година и половина по-късно, недоволството на гражданите го доказва“, казва Златев.

Според него голяма част от протестиращите имат справедливи искания, които не са обвързани с партиите на протеста.

„За нас е изключително важно да се подобри функционалността на Народното събрание. Две основни предложения имаме в тази посока – намаляване на броя на депутатите и разделение в две камари. За по-голям контрол и качество на законодателството предлагаме да има двукамерен парламент в следната конфигурация: Горна камара (Камара на регионите) – 62 души, от 31 избирателни района, мандат 5 години и Долна камара – 120 души, мандат 4 години. Така общият брой депутати ще бъде намален с около 60 човека“, уточни членът на НИС на СДС.

Далеч преди да избухне необратимият разрив между институциите на президента и Министерски съвет от СДС са предложили промените в Конституцията да засегнат и Президентството.

„Вярваме, че президентската институция в тази си форма е безсмислена. Създават се предпоставки тя да бъде използвана по-скоро за фабрикуване на скандали, както виждаме в момента, отколкото за реална дейност. Като общество трябва да решим дали функциите на президента да бъдат увеличени или просто той да се избира от Народното събрание с 2/3 мнозинство. Такова мнозинство ще гарантира избора на хора, които да са обединители и отговарят на изискванията за представителност на институцията“, категоричен е Златев.

От партията припомнят, че тезата за избор на президента от Народното събрание са защитавали и в рамките на последното Велико народно събрание. Друго предложение е да се закрие длъжността Вицепрезидент.

Друга длъжност, която да се избира от Народното събрание да бъде тази на главния прокурор. В позицията си от 2019 г. СДС предложи да се заложи минимум от 2/3, който да гарантира избора на авторитетна фигура за поста на главен прокурор.

„Това са само част от предложените четири стъпки за промяна на модела, които обявихме миналата година. Пак повтарям, че моментните граждански вълнения само доказват правотата ни тогава и необходимостта от промяна на модела на управление. СДС ще продължаваме да се опитаме да ги наложим, за да се даде шанс за подобряване на ситуацията в страната“, посочи Дончо Златев.