„Имаме усещането, че правителството е тръгнало да прави бюджета за следващата година по обратния ред. Заради поетите предизборни ангажименти са започнали с разходната част и на базата на нея е направена приходната”, така бургаският депутат от ГЕРБ Диана Йорданова коментира проектобюджетът за следващата година.
Според Йорданова има завишаване на очакванията за приходната част, което ще бъде между 500 и 900 млн. лева. 1,5 млрд. лв. е приходната рамка на Бюджет 2014. Минимум с 1 пункт ще нарастне дефицитът, прогнозира Диана Йорданова. Подобно неизпълнение на приходите може да доведе само до едно, теглене на нови заеми, обобщи ситуацията и колегата й Димитър Бойчев.
В момента управляващите приемат закони, които не намират цифрово изражение в бюджета. Така например за замразяване на възрастта за пения през 2014 год. ще са необходими 35 млн. Средства, които не са заложени в новия
бюджет.
„Здравната каса не е подготвена да посрещне нуждите на българските граждани за следващата година за лечение и цифрите го показват. Доболничната помощ е с дефицит 20 млн. лв. за следващата година, 45 млн.лв. е и дефицитът за лечение на онкоболни чрез химеотерапия. Това е лудост”, заяви Семир Абу Мелих, който е член на парламентарната комисия по здравеопазване.
Иван Вълков пък окачестви създаването на финансова полиция на пътя като силна рестрикция и жив рекет. Готвените промени предвиждат новия контролен орган да има право да спира по всяко време МПС-та. Никъде обаче в промените не се коментира железопътния, въздушния и водния транспорт.
А именно от там е основният поток от стоки, допълни Вълков. Армия от 300 униформени ще влезе в състава на готвената финансова полиция, а идеята дори не е обсъдена с браншовите организации и транспортното министерство, уточни Иван Вълков.