Община Бургас не е получила писмото от Европейската комисия, от което става ясно защо се спират плащанията по две от осите на Оперативна програма „Регионално развитие”. Това коментира кметът Димитър Николов. Според публикации в медиите става ясно, че един от проектите заради който Европа спира плащането на близо 90 млн. евро е за Интегрирания градски транспорт на Бургас.

„Ние спечелихме пилотен проект. За него нямаше никаква нормативна база в България. Не беше ясно как се правят процедури, как се контролират и изпълняват. Стегнахме се и започнахме стриктно да следваме указанията на управляващия орган”, коментира Николов и допълни: „За да не сгафим поискахме подкрепата на Европейската комисия и тя ни прати своя финансов механизъм по програмата Джаспър.

Всички сте виждали техните експерти в Бургас. Давали са ни съвети как да постъпим, зщото нямаше подобна практика в страната тогава”. Според бургаският градоначалник фундаменталният проблем е липсата на пълна синхронизация между българското и европейското законодателство в частта му за европейските проекти.

„Първо Европа дава пълна свобода на всяка държава да приема местно законодателство, а после казва – това противоречи на европейските закони”, коментира още Николов. Като пример даде една от забележките по проекта. Европейската комисия пита, защо 10 дни преди стартирането на подаване на документи по определена процедура се спира продажбата на необходимите документи. По българското законодателство това е задължително, но според европейското, документи се продават до последния момент.

Община Бургас се е съобразила с българския закон, защото проектът се осъществява на територията на нашата страна, уточни кметът. Той допълни също така, че лично Карсен Расмунсен, който е оглавявал главна дирекция „Регионална политика” на ЕК е диктувал на бургаските експерти какви трябва да са условията в определени обществени поръчки.

„Аз си мисля, че една дирекция в ЕК не си говори с друга дирекция в ЕК, защото техни колеги са ни съветвали”, обобщи ситуацията Димитър Николов. Той обаче твърдо застана на страната на Регионалното министерство и заяви, че в този случай са от една и съща страна на барикадата.

Уточни още, че парите до бенефициентите реално не са спрени, а Европейската комисия е дала срок, в който всяка страна да направи своя коментар. Даде за пример и казусът с Оперативна програма „Околна среда”, където 80% от общините са се оказали прави и забележките са отпаднали.