Официалната позиция на кабинета е липсата на достатъчно пари от наша страна за участие в проекта. Според бургаски депутати, правителството доказа, че уважава мнението на местната власт…

Министерски съвет одобри предложението на финансовия министър Симеон Дянков България да прекрати участието си в проекта за изграждането на петролопровода „Бургас- Александруполис”.
Страната ни ще се опита да напусне по взаимно съгласие. Ако другите две страни- участнички Русия и Гърция не се съгласят ще се възплозваме от клауза в договора, която ни позволява да се оттеглим след 1 година. 12,4 млн. лв. ще трябва да плати България, за да изчисти задълженията си към проектната компания "Трансболкан Пайплайн". Средствата вече са одобрени от Министерския съвет.
„Правителството на ПП ГЕРБ е първото, което доказа, че уважава регионалните политики и се вслушва в мнението на местната власт и хората от Бургаска област. С днешния акт на Министерски съвет Правителството показа, че за него туризмът е приоритет не само на думи, а и на практика”. Така областният ръководител на ГЕРБ-Бургас и народен представител Димитър Бойчев коментира взетото днес решение.
Gramofond.com припомня:
Преговорите по изграждането на петролопровода започнаха още през далечната 1994 година. След редица спорове за дяловото участие на България, Гърция и Русия, на 15 март 2007 год. трите страни подписаха споразумението за изграждането на петролопровода.
Това стана в присъствието на руския президент Владимир Путин, гръцкия премиер Константинос Караманлис и българския премиер Сергей Станишев.
Тръбата от 285 км трябваше да премине през територията на Гърция и България. Предварителната стойност на проекта, който трябваше да бъде завършен към края на 2011 г., беше 1,2 млрд. долара. Делът на руската страна беше 51%, България и Гърция притежаваха по 24,5%.
Изграждането на петролопровода Бургас- Александруполис срещна яростната съпротива на черноморските общини, които бяха пряко засегнати от проекта. През 2008 година, близо 50 000 бургазлии обявиха несъгласието си, тръбата да преминава през българската територия. Категорично против се обявиха и в Поморие. Основният довод на хората тогава беше, че преминаването на тръбата ще унищожи туристическия бранш и е сериозна опасност за екологичното равновесие в региона.