"Сегашните управляващи са късогледи по отношение на енергетиката. До 2028 год. България ще загуби около 6 хил. мегавата от електроенергията, която произвежда, защото животът на ТЕЦ-овете в Бобов дол, Варна, Русе и Марица Изток - 2 изтича".

Това заяви в Бургас бившият зам. министър на енергетиката Явор Куюмджиев. Той обясни, че животът на едно подобно съоръжение е около 50 години, а нашите електроцентрали, работещи с въглища вече са на близо 40 год.

Явор Куюмджиев е на обиколка в региона по покана на БСП, за да защити съдбата на АЕЦ "Белене".

Според него страната ни не трябва да се отказва от централата в Белене, защото тя ще осигурява по-евтин ток, а и успешно ще замести излизащите от експлоатация ТЕЦ-ове.

Куюмджиев припомни и намерението на Турция да построи два нови АЕЦ-а. Единият най-вероятно ще е в Инеада на 12 км. от България, а другият в Текирдаг, който е на 40 км. от нашата

граница.

Турското правителство вече обяви, че очаква България да се откаже от проекта "Белене", за да построи нова атомна централа по-близо до границата ни. По този начин на южните ни съседи ще им е по-лесно да ни продават електроенергия, уточни Куюмджиев.

Той припомни също така, че България е една от 30-те държави-членки на т.нар. "ядрен клуб". В него влизат само държавите, които имат право да имат собствени атомни електроцентрали.

Поне 70 са страните, които кандидатстват за членство в ядрения клуб, но все още не са допуснати до него. Сред тях са Израел, Полша, Холандия и Австралия, обяви Явор Куюмджиев. "Ако не построим АЕЦ "Белене" само след 10 години доброволно ще се откажем от тази технология", коментира още Куюмджиев.

Без втора атомна електроцентрала ни заплашва съдбата на Албания, прогнозира бившият зам. министър. В момента Албания е с режим на тока, защото потреблението е двойно по-голямо от количеството електроенергия, която се произвежда. Заради това в цялата страна на денонощие ток има едва по 4 часа.