Евро

Бургас и Карнобат може да се разминат с европарите

Трима български кметове, неуспели да спечелят проекти от програмата за подобряване на градската среда, по която ЕС ни дава 108 млн. лв., решиха да играят сечено на останалите си 21 колеги, класирани в конкурса, сочи разследване на областния всекидневник в Бургас „Черноморски фар”. Заради тези кметове, които съдят комисията, може да изгорят евромилионите на Бургас и Карнобат.

Неудовлетворените от решението на експертната комисия, оценила разработките на 86 кандидатстващи общини от цялата страна,  са кметовете  на Кюстендил – Петър Паунов, на Мездра – Иван Аспарухов и на Девня – Атанас Кузев. Паунов произхожда от СДС, но го напусна, защото не успя да се пребори за национален лидер, след което стана кмет с подкрепата на Ковачки и неговата партия „Лидер”.  Аспарухов и Кузев са червени.

По тази програма срещу успешно защитен проект общините получават по 10 млн. лв., а малките по 5 млн. лв.

Община Бургас, например, чийто проект е обявен от експертната комисия, в която са привлечени независими експерти от различни области, за изключителен и класиран на първо място в България, може с 10-е си милиона да построи рекламираното м.г. екстравагантно ларго в центъра. Тези милиони биха били достатъчни да се ремонтират още три основни улици в ЦГЧ, както и участък от Приморския парк. И естествено, с облагородения вид на града, малко преди финала на реализацията, кметът Димитър Николов да увенчае пред бургазлии втория си мандат. Договорът с министерството е подписан миналата седмица и Бургас има готовност да обяви обществената поръчка за избор на изпълнителя. Но ще поеме риск, ако тримата - Паунов, Аспарухов и Кузев не изтеглят жалбите си от съда.

Димитър Николов

/>

„Спънки нямаме, процедурите текат и в края на юли ще бъдат отворени предложенията на кандидатстващите за изпълнители. Известно ми е, че три общини обжалват, това не е колегиално. Когато наш проект не е бил одобряван, ние сме приемали по мъжки поражението си и сме продължавали да работим, и никога не сме реагирали по подобен начин”, каза бургаският кмет Димитър Николов, който е от ГЕРБ.

В списъка на успешно защитилите от Бургаска област е и червената община Карнобат.  Тя получава 4,6 млн. лв. за обновяване на централния площад, пешеходната зона и парка. „Аз подписах договора на 15 юли, от тази дата тече 24-месечен срок за изпълнение, чувствам се неудобно в тази ситуация, защото аз съм губил същия проект при правителството на БСП, но никога не съм реагирал с жалба, възпрепятствайки успеха на други колеги ”, каза Георги Димитров – кметът на Карнобат.

Георги Димитров

„На мен ми е болно за неуспелите, но комисията е съставена от независими експерти от различни области, те не са на заплати. Това са учени, архитекти, инженери, в което има голяма доза безпристрастност. Известен факт е, че в Карнобат винаги сме работили добри проекти. Това обжалване би могло да забави програмата и реализирането на средствата, може да се стигне до връшане на средствата”, коментира Георги Димитров. Според него няма гаранция колко време в административния съд ще се преценява по законосъобразност, а после по същество. „Не смятам, че има натиск от ГЕРБ, насочен към общини, които се управляват от БСП, болно ми е обаче за колегите”, заключи кметът на Карнобат.

Още две малки общини от Бургаска област имат реални шансове да се класират с проекти за по 5 млн.лв. за обновяване на ЦГЧ. Камено и Айтос са съответно втора и трета резерва. И двете общини са с червени кметове.

Предстои да видим дали нервната обстановка в някои общини може да разпали война между кметовете и да върне обратно 108-е милиона в Брюксел.