Ако една трета от потребителите на топлоенергия в една сграда не плащат сметките си, на всички ще бъде спирано топлоподаването, предвижда поправка в Закона за енергетиката, която Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще предложи най-рано през юни за обсъждане в МС. Обмислят се и летни цени за топлата вода, съобщи министър Трайчо Трайков пред mediapool.bg.
В момента топлофикациите имат право да спрат подаването на енергия към абонатната станция, само ако 100 процента от клиентите й не са си плащали сметките над два месеца.
Поправката в закона предвижда снабдяването да бъде прекратявано след предупреждение на живущите във входа, че 1/3 от съседите им са нередовни платци. В същото време обаче, да има предвиден срок, в който да могат да се издължат. Процедурата все още не е уточнена, каза министърът.
Въвеждането на мярката трябва да гарантира 70 % събираемост на сметките и топлофикационните дружества да могат да си плащат навреме на доставчиците. В момента дружествата успяват да си вземат едва половината от дължимите от абонатите суми, а средното закъснение в плащането на сметки варира от шест месеца до година, а на места и повече от две години.
По думите на министър Трайков на топлофикациите ще бъде дадена възможност за по-гъвката ценова политика и определянето на летни цени за топлата вода. Това предложение обаче предстои да бъде обсъдено с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Предвижда се за лятото да се определи твърда и постоянна тарифа за подгряването на водата, която после при засичане на реалното потребление на кубиците топла вода ще се изравни, обясниха пред Mediapool експерти от икономическото
ведомство.
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни по-късно пред журанлисти, че има логика от разделяне на разходите на топлофикациите, правени през лятото, тъй като тогава те са по-високи, но в същото време би трябвало да се намалят зимните цени. Според него подобно тарифиране би натоварило с 5 процента цената на горещата вода през лятото.
Възможно е още това лято да си формират такива цени, тъй като съществува нормативна възможност те да се дефинират и без промяна в закона за енергетиката, поясни пред mediapool.bg председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
С поправките в Закона за енергетиката, потребителите ще имат възможност да сключват преки договори с топлофикационните дружества, в които ще се регламентират цените, качеството на предлаганата услуга и санкциите за неспазването на клаузите на контракта.
По думите на специалисти от ведомството, дружествата ще бъдат вече задължени да правят технически оглед на съоръженията, които са на етажната собственост, и да препоръчват подмяна на запушени тръби, които са основният проблем за качеството на топлосналдяването. Те ще представят на потребителите си и разчети колко ще им струват тези ремонти, но и колко ще икономисат като енергия и средства след това.
С потребителите също така ще се договарят и настройките на техническите съоръжения в абонатната станция за подаване на топлинната енергия, коментираха експерти от МИЕТ.
На потребителите също така ще се позволи да решават дали искат да са собственици на топломерите, монтирани върху радиаторите им, да ги купуват на лизинг, или да остават притежание на топлинните счетоводители, заплащайки такса за експлоатацията им. Това ще стане в следващите две-три години, в хода на подмяната на сегашните уреди, чиито батерии имат 10-годишен срок на годност.
снимка: dnevnik.bg