Царски орел

Пътуването с велосипеди се осъществява от четирима пенсионирани регионални директори от холандското природозащитно дружество Натурмонументен. Gert van der Slikke, Feiko Prins, Jan Willem van Rijn van Alkemade, и Juun de Boer са стартирали велопохода си от езерото Наарермеер в Холандия на 23 април, 2010 г.

По време на пътуването си те са изминали над 3 500 км, преминавайки покрай Алпите и Карпатите, и прекосявайки река Дунав (http://www.fietsenvoordekeizerarend.nl/route.html). Една от последните точки на дългото и амбициозно колоездене е село Маточина в района на Сакар планина. Целта на това пътуване е да се популяризира опазването на царския орел и биоразнообразието като цяло. Именно, поради тази причина, районът е включен в маршрута на природозащитниците.

Сакар планина е част и от инициатива - Европейски Зелен Пояс (

href="http://www.europeangreenbelt.org/" target="_blank">www.europeangreenbelt.org). Тази международна инициатива обхваща територии попадащи от двете страни на така наречената Желязна завеса. Разделяла Европа на две части по време на Студената война, тази строго охранявана ивица е съхранила изключително биологично разнообразие.

Районът на Сакар планина е от ключово значение за опазването на царския орел. Тук е съсредоточена стабилна и плътна популация на вида, обхващаща около половината известни гнездящи двойки в страната. В района могат да се наблюдавани и други редки и защитени пвидове, като орела змияр, черения щъркел, малъкия орел, двата вида сухоземни костенурки, змиегущера и др. Освен впечатляващите представители на животинския и растителен свят, тук са съхранени и множество културно–исторически паметници. Така например в района на с. Маточина могат да бъдат посетени останките от добре запазена средновековна крепост, скални църкви и древнотракийски долмени.

Снимка: news.bg