Созопол

Делегацията посети морския град за провеждането на свое заседание. Домакин на работната среща беше председателя на общинския съвет в Созопол Красимира Германова. Специални поздрави към гостите отправи кметът Панайот Рейзи, който като бивш председател на местния парламен е и съучредител на Асоциацията на председателите на общинските съвети.

Срещата започна с новият филм за Созопол с участието на рок легендата от Юрая Хийп Джон Лоутън.

На заседанието беше обсъдена на ситуацията с общините в контекста на предстоящото приемане на актуализацията на държавния бюджет. Основни акценти в дебатите бяха как актуализацията ще се отрази на малките общини и дали промяната на правилата от страна на държавата по отношение на общинските бюджети не е нарушение на правата на институциите на местното самоуправление. Участниците се обединиха около мнението, че актуализацията е неминуема, но трябва да бъде направена така, че негативите за малките общини да бъдат сведени до минимум и държавата да поеме своя дял от отговорността за промяна на правилата по средата на годината.

Местните парламентаристи поискаха диференциран подход при орязването на общинските бюджети, като това да стане така, че малките общини да не бъдат поставени на колене. Председателите на общинските съвети се обединиха около мнението да бъде изработена декларация, в която да се изрази тяхното несъгласие с подхода при актуализацията на държавния бюджет, органите на самоуправление в общините сами да променят бюджетите си, а не да бъдат задължавани от държавата, а така също държавата да поеме своя дял от отговорността при промяна на финансовите си трансфери към общините.Декларацията ще бъде изпратена до Народното събрание,Министерски съвет, министърът на финансите и до всички национални асоциации и регионални сдружения на органите на местно самоуправление.

От

Асоциацията на председателите на общинските съвети очакват и Националното  сдружение на общините в Република България също да излезе с позиция по актуализацията на държавния бюджет.Ако не бъдат чути и исканията им не намерят отражение  при актуализацията на държавния бюджет, присъстващите обсъдиха вариант при който ще подадат жалба до Бюрото към Конгреса на местните власти, който е към Съвета на Европа.

На заседанието още беше обсъдено състоянието на общинските болници. Бяха посочени много примери за реалното състояние на здравните заведения по места. Председателите на общински съвети  изразиха недоволство по отношение на начина по който държавата увеличава дяловото си участие в общинските болници за сметка на общинското участие. Според председателите на общински съвети това противоречи на Търговския закон.

На остри критики бе подложен и подходът при който се извършва здравната реформа. Постоянното променяне на правилата създава негативи сред служителите на болничните заведения и сред самите пациенти.Според мнозина критериите за Здравната карта са изкуствено измислени. Като пример бе даден критерият една болница да прави 300 раждания на година. Независимо, че по останалите критерии болницата отговаря, ако ражданията са дори с 1 по- малко, болницата се закрива.Прилагането на делегирани бюджети също бе подложено на неодобрение.Ако предоставените средства стигнат за 80 пациента, това означава ли че на 81-я ще му бъде отказано лечение- питаха председателите на общинските съвети.Те единодушно стигнаха до решение за декларация в която се казва ,че твърдо застават зад осъществяването на здравната реформа, но не са съгласни с подхода за прилагането й, не са съгласни с налаганото от държавата увеличение на нейния капитал в търговските дружества на болничните заведения, настояват за промяна на критериите в Здравната карта и категорично се противопоставят на делегираните бюджети.

Управителният съвет взе още решение следващото заседание на НАПОС да се проведе есента в Стара Загора.