На официална церемония днес бе открит информационен и природозащитен център на комплекса от защитени природни територии на Поморийско езеро. Сградата на центъра се намира на брега на езерото, в непосредствена близост до Музея на солта.
Премиерът на България Бойко Борисов беше поканен да открие посетителския център, но не дойде. Въпреки това, официалната церемония събра редица представители на местната и централната власт, гости от Поморие, донори, партньори и активисти на „Зелени Балкани”. Кметът на Поморие инж. Петър Златанов, директорът на РИОСВ Бойчо Георгиев, Флориян Фихтел – Постоянен представител на Световна Банка за България и представител на Министерството на околната среда и водите прерязаха лентата на посетителския център.
„Щастлив съм като кмет на Поморие да открия новата придобвика за общината. Инициатива на проекта е тук да се провежда Екофестивал „Магията на Поморийско езеро” който ще има за цел да задълбочи познанията за познавателния и щадящ природата туризъм. В програмата ще се включат стотици деца от училищата в Поморие, Бургас и региона. Ще има и международно участие, което ще допринася за популяризирането на Поморие сред чуждестранните туристи”, заяви Петър Златанов.
Посетителският център е изграден в рамките на проект на фондация „Зелени Балкани”, финансиран от Глобалния екологичен фонд (GEF) чрез Световна Банка.
Поморийско езеро отвори врати " src="upload/PC_5_tqlo.jpg" alt="Посетителски център- Поморие" width="530" height="398" />
Целта на посетителския център е да осигури необходимата инфраструктура за дългосрочно опазване на биоразнообразието и екосистемата на солената лагуна, защитената местност, двете защитени зони по „Натура 2000” и Поморийското езеро. Също така и да подпомогне устойчивото ползване на природните ресурси (сол, лечебна кал и др.) и да насърчи развитието на екотуризма.
Освен изграждането на посетителския и природозащитен център, чрез този проект от ”Зелени Балкани” са възстановили канала, който е единствената връзка на езерото с Черно море. Той гарантира притока на свежи солени води в езерото и благоприятства, както биологичното разнообразие, така и производството на сол и лечебна кал.
На церемонията по откриване на центъра собственици на частни терени в солниците протестираха срещу новата придобивка. Според Таня Георгиева, която е председател на Българско солодобивно дружество- Поморие, центърът е построен незаконно. През 2005 г. тези земи, върху които е построен центърът и солниците, които са частни, са били приватизирани чрез съдебно решение на Върховен съд от 2003 г. Въпреки че територията попада в защитени зони, хората, които претендират за собственост върху тези земи, искат държавата да им разреши да се разпореждат с тях.
„Има заповед за възстановяване на земите ни и в момента се водят дела. Ние сме уведомили всички отговорни институции за присвояването на това имущество от 7600 дк. на стойност 7 млн. 666 хил. лв. Тези земи тук са частни и ние искаме да си влезем във владение”, заяви Георгиева.