Дискусия

Много институции искат електронен подпис за предоставяне на информация, стана ясно на дискусия в Бургас, посветена на въпросите за достъп до информация. Такова условие в Закона няма, категорично заявиха ръководителите на едноименната фондация. Задължително се предоставя частичен достъп, дори когато е класифицирана информацията. Това е станало възможно с измененията в Закона от декември 2008 г. Тогава думите "може да се предостави" изцяло са отпаднали.

Президентът също е длъжен, като всички, да предостави достъп до информация - включително от стенограми и записи от разговори. Разликата между него и всички останали институции е, че неговият отказ не може да бъде обжалван в съда.

Тези подробности бяха разяснени от

директора на фондация "Достъп до информация" Гергана Жулева и ръководителя на правния отдел Александър Кашъмов.

Много важно е искането на информация да бъде точно конкретизирано. Едно общо заявление може да бъде върнато за доуточняване, а последвалата процедура и срокове ще отнемат месеци.  

В България има много осъдени институции, които са отказали или не са предоставили искана информация. Дори има прогрес по отновение на достъпността и прозрачността на управление в последните години. В същото време първият подобен закон за достъп на информация в Швеция е приет в далечната 1766 г.

Дискусия

Представители на различни институции и организации слушаха условията да достъп до информация