Жива пролет

За пета поредна година в България започва кампанията Жива пролет, която цели да проследи завръщането на предвестниците на пролетта – белия щъркел, селската лястовица, кукувицата и бързолета, благодарение на участието на неспециалисти и преди всичко на деца.

Жива пролет е интернет базирана европейска инициатива за проследяване на пролетната миграция. Организира се от 2006 г. насам от BirdLife International и неговите партньори от цяла Европа, а от тази година дори и ЮАР. В България проектът се координира от Българско дружество за защита на птиците. Целта на Жива пролет е да се определят датите на пристигане на най-често срещаните европейски мигранти: по целия континент, хората съобщават за първите си наблюдения на птици от четирите вида. Идеята е да се покаже впечатляващото настъпване на пролетта в Европа чрез завръщането на мигриращите птици. Едновременно с това може да бъде събрана важна научна информация, която да ни помогне да определим влиянието на проблеми като загубата на местообитания или

климатичните промени. Затова всяко едно наблюдение е от значение.

Участието в Жива пролет е много лесно: наблюдавайте птиците и се вслушвайте в техните гласове в търсене на първите видяни за годината щъркели, селски лястовици, бързолети и кукувици, след което посетете сайта www.springalive.net, за да въведете данните от наблюдението, пишете ни или ни се обадете (вижте контактите по-долу) и ни кажете датата, на която сте видeли или чули птицата и къде е било това.

Не е необходимо да имате предварителни знания за птиците: напълно обновеният сайт на проекта е пълен с информация. Освен това, в него всеки желаещ може да качи снимки, звукови записи, видео клипове или просто да сподели за интересни наблюдения в Пролетния блог на сайта. За учителите, които биха искали да проведат Жива пролет като проект в клас, сайтът съдържа комплект от материали и планове за уроци за изтегляне.

Колкото повече записани наблюдения, направени от възможно най-много хора, толкова повече ще научим за впечатляващия и променящ се свят около нас.

За да научите повече за Жива пролет или за да въведете вашите наблюдения, моля посетете сайта на проекта www.springalive.net.