Eкип на Зелени Балкани улови 57 лалугери от Голф игрище Сливен и пасищата около него.
Интересното в случая е, че лалугерите са намерили оптимални условия за живот на територията на голф игрището, съобщават от организацията. Вероятно за това е допринесъл фактът, че загражденията от мрежи и редовното косене на тревата спират много от естествените им „врагове” и са довели до висока численост на колонията – над 1000 индивида!
С разрешително на МОСВ, около 60 лалугера от голф-игрището бяха уловени и пуснати на територията на ПП „Сините камъни”. Инициативата е част от програма за въвеждане на лалугера на територията на парка.
Индивидите, които се улавят и пускат в парка, са от „проблемни” територии и където е вероятно колониите им да бъдат унищожени (например разоравани пустеещи земи и ливади, насаждения от люцерни и пр.). За улов на лалугерите се използват специални капани и примки, като методологията е заимствана от дългогодишния опит на колеги от Полша и
Словения. Преди пускането, индивидите се маркират, с цел по-лесното им разпознаване и последващ мониторинг. Териториите, на които се пускат лалугерите са предварително подготвени и почистени от храсталаци и висока трева, и в тях са изкопани дупки, които лалугерите могат да ползват като първоначално укритие от хищници.
По план през този сезон ще бъдат заселени общо 100 индивида в местностите „Каракютюк” и „Локвата” в Природен парк „Сините камъни”.
Уловът на лалугери на голф-игрището продължава и в момента.
Дейностите се извършват по проекта на Дирекцията на Природен парк "Сините камъни" - „ Възстановяване на популацията на лалугера (Spermophilus citellus), като основен елемент за поддържане на благоприятния статус на приоритетни тревни хабитати и популации на хищни птици в Природен парк „Сините камъни”, а екипът на Зелени Балкани участва в дейностите по проекта.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България през Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г".
Снимка: biodiversity.bg