
"Турция и Испания са основните конкуренти на страната ни в голф-туризма, заради сходните условия, които се предлагат".
Това заяви на пресконференция в един от голф-комплексите край Балчик Борис Борисов, мениджър и собственик на престижен наш голф-туроператор, цитиран от радио Фокус – Варна.
Шансът на България сега е, че голф-туристите от Европа имат нужда да опитат нова дестинация, каквато е страната ни, защото в Испания и Турция този вид туризъм се развива в последните 10 години.
Само за последните месеци специализираният в този вид туризъм оператор има над 70 записвания за едноседмични почивки в двата морски голф-курорта за 2010 г. През миналата година към този период от време записванията са били едва 10. Положителното е, че голф-туристите по правило са заможни хора и те ще оставят пари в страната ни, каза Борисов.
В България вече има четири действащи игрища за голф, строи се и пето. Два от тези курорта се намират на брега на Черно море, между Балчик и Каварна. Другите две голф-игрища са разположени в близост до столицата. Цените за седмична почивка в голф-курорт у нас са с поне 30% по-ниски, в сравнение с Турция, например. Ако в Анталия за седем дни голф-туристът трябва да плати 1000 евро, в България цената се движи между 500 и 700 евро, коментира Борисов.
Голф-туристите ни са от цяла Европа, предимно от Англия, Швеция и Финландия, където лятото е много кратко.
Борисов подчерта, че съвсем скоро голф-курортите в България няма да бъдат достатъчни.
Двата голф-комплекса край морето са разположени в близост до много атрактивни обекти, свързани с културния туризъм, като нос Калиакра, резервата “Яйлата” с неговата степна растителност, Двореца и Ботаническата градина в Балчик, Аладжа манастир край Варна с неговите скални ниши и т.н.
Необходимо е повече да се говори за този вид туризъм у нас, защото в страната ни почти няма журналисти, които изцяло да работят в сферата на голфа.
Целта е чрез инфотурове да се привлече и вниманието на чуждестранни голф-туроператори, които директно да изпращат такива туристи в България. Основните плюсове на страната ни в развитието на този вид туризъм са уникалните природни условия и поддържането на ниски цени, което прави страната ни доста привлекателна голф-дестинация, заяви президентът на световната организация на голф журналистите Юси Яконкари.
Той препоръча да се поработи още малко за подобряване на достъпа до този вид туризъм в страната, да се подобри инфраструктурата, да се улесни пътуването на туристите и да се рекламира повече.
Дори и на този етап България може да бъде определена като една от най-добрите голф-дестинации в Европа заради това, че е нова, различна и интересна, категоричен е президентът на световната организация на голф-журналистите.
"90 на сто от капиталът за строеж на голф-курорти у нас е български и от частен характер", отговори на журналистически въпрос Борисов.
източник: news.expert.bg