В църквата "Свети 40 мъченици" във Велико Търново преди 102 години е прочетен Манифеста, с който България обявява своята независимост. Този акт става възможен едва 30 години след освободителната за България Руско-турска война от 1877-1878 година. Край на войната слага подписаният на 3 март 1878 г. Санстефански мирен договор.
Берлинският договор определя Княжество България като васално на Османската империя, а Южна България под името Източна Румелия получава административна автономия, но остава под политическата и военната власт на султана. Това спъва стопанското развитие на страната и ограничава възможностите й в международните отношения.
След постигането на Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост. В началото на ХХ век се установила благоприятна почва за решителни мерки за обявяване на независимостта на нашата
държава.
С обявяването на Независимостта преди 102 години се издига международният авторитет на България и тя се превръща в равноправна на другите европейски държави. В църквата "Свети 40 мъченици" във Велико Търново, в която е прочетен за първи път Манифеста, днес присъстват много официални лица, сред които вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов и депутати.
В Бургас програмата за отбелязване на 22 септември ще започне в 10.30 ч. на площад „Атанас Сиреков” - пред сградата на Община Бургас с изпълнение на „Химн на независимостта” на Георги Шагунов от Духов оркестър – Бургас.
Ще бъде отслужен празничен молебен за благоденствието на Независима България. Следва ритуал по издигане на националния флаг, в който ще вземат участие представителни части от Военен гарнизон – Бургас.
В Бургас ще бъде открита изложба, посветена на Независимостта с експонати от фонда на Държавен Архив. А празничният концерт е с участието на фолклорен ансамбъл „Атанас Манчев” и трио „Мъниста”.