Авария и кражба на релси блокираха нощния влак Бургас- София
Десетки пътници от нощния влак Бургас- София останаха 4 часа на гара Костенец край Ихтиман, съобщи btv. Причината- авария в контакната мрежа. Бързият влак е бил блокиран заради липса на електрическо напрежение. По- късно се е разбрало, че по трасето има и откраднати релси. Инцидентът е станал около 4,10 сутринта. Около 8 часа дизелов локомотив е изтеглил композицията до гара Ихтиман.

Според предварителната информация, аварията в контакната мрежа е била причинена от кражбата на кабели. Тази отсечка от тарсето е една от най- рисковите,

признават от БДЖ. В района е изградена незаконна ромска махала. Постройките са в непосредствена близост до релсите.

Обитателите на къщите много често замерват преминаващите влакове с боклуци и павета, като по този начин застрашават живота на пътниците. Кражбите на кабели и релси са постоянни. Преди година от БДЖ поискаха в района да се изгради стена, която да изолира незаконната махала от релсите. По този начин трябваше да се гарантира, не само безопасността на пътуващите, но и на живеещите в района.

От няколко ромски организации обаче обявиха, че идеята е дискриминационна и проектът беше спрян. Заради постоянните инциденти, влаковете в района преминават с едва 25 км/ч. Средната скорост, с която те се движат по принцип е 95 км/ч.