Започна операцията по изтеглянето на танкера "Кайрос" от плитчините край Ахтопол до специална позиция до бургаското пристанище. В неделя (14.12) до кораба беше доставен генератор и беше възстановено захранването на механизма на двете котви.
До тук се стигна след като плавателният съд престоя 10 дни преди да получи захранване, за да активира системите си за вдигане на котва.
Тази сутрин при "Кайрос" пристигнаха три влекача от Бургас, които ще теглят 276-метровия кораб. Танкерът, който плава под Гамбийски флаг, е сочен за част от сенчестия флот на Русия. Той е един от двата кораба ударени от украински дронове край бреговете на Турция.
Операцията най-вероятно ще продължи цял ден, защото процедурата е бавна. От "Морска администрация" заявиха, че това е една рутинна морска операция, която е правена много пъти, но не и на този кораб.
Южната ни съседка изтегли машината в наши териториални води и я остави край бреговете на Ахтопол.
Източник: https://offnews.bg/