Промените в Закона за движение по пътищата бяха водеща тема в парламента. Поправките влязоха в зала за окончателното второ гласуване, като дебатите и гласуването продължаха повече от няколко часа. Новите текстове предвиждат по-високи глоби и нови средства за контрол на пътя. Едно от ключовите предложения предвижда, че при превишение на скоростта с над 40 км/ч извън населено място, освен глобата от 600 лева, ще се отнема и свидетелството за управление за срок от 2 месеца.

При повторно нарушение глобата ще се удвоява, а лишаването от право да се шофира ще е 3 месеца. Електрическите тротинетки ще могат да се карат само ако са регистрирани и водачът има застраховка „Гражданска отговорност”. Забранено е да се карат през нощта. Сред останалите промени е и увеличение на глобата за шофиране без документи – от досегашните 10 на 30 лева. Нарушения като преминаване на червен светофар или неспиране на пешеходна пътека вече ще струват 150 лева.

Законодателите се надяват с тези мерки да ограничат пътния травматизъм и да въведат по-ефективен контрол на пътя. Предстои окончателното гласуване на предложенията в пленарната зала.

„Надяваме се, че с този закон ще направим голяма стъпка към устойчива политика за намаляване на пътния травматизъм“, заяви Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС.

„Този закон беше фокусиран върху превенция и контрол. Всички знаем, че когато видим камера, намаляваме, но после пак си караме. Сега в тази борба се включват и камерите на тол системата, и тези на общините“, посочи Кирил Добрев. Така за спазването на правилата вече ще следят повече камери, а опозицията настоя и за повече дигитализация.

„Освен всички правилни промени, е важно и отпадането на стикерите от предното стъкло. Крайно време е това да се случи – те нямат никаква добавена стойност в дигиталния свят“, подчерта Божидар Божанов от ПП–ДБ. Това обаче не беше прието от депутатите.

От „Възраждане“ атакуваха идеята за измерване на средната скорост. „Всеки един шофьор знае, че ако се спазват всички ограничения според нашите знаци, движението спира. Вчера направих експеримент – карах, спазвайки всички ограничения, от Варна до София: 8 часа и 12 минути“, заяви лидерът на партията Костадин Костадинов.

Също така отпада предложението максималната скорост за движение по автомагистрала да стане 130 км/ч и се запазват досегашните 140 км/ч., а на скоростен път остава 120 км/ ч.

По пътищата излизат и небрандирани автомобили с униформени полицаи, които също ще имат право да глобяват и да спират шофьори при установено нарушение.

Заседанието на парламента приключи поради липса на кворум. След няколко почивки и проверки на кворума в залата имаше 112 депутати, затова гласуването на промените в Закона за движение по пътищата продължава и в четвъртък.

След като тол камерите започнаха да следят за движение в аварийната лента, държавата отчете и първите резултати. „Първият глобен вече е налице – днес му беше връчен акт. Всички камери на тол системата са свързани с МВР и оттук нататък ще бъдат глобявани всички нарушители“, заяви вътрешният министър Даниел Митов.

Източник: NOVA