nesebyr_delegaciq_UNESKO2_tqloСериозна проверка започна в стария Несебър. Експерти са изпратени на съвместна мисия на ЮНЕСКО и ИКОМОС -Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места. Задачата им е да прегледат и оценят състоянието на църквите и къщите-паметници на архитектурата. Изготвеният доклад за състоянието на стария Несебър в качеството му на обект, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО ще бъде изпратен в централата в Париж. Древният град беше заплашен с изваждане от този списък заради нерегламентирано застрояване и промяна на архитектурния облик. Прокуратурата и ДНСК предприеха мерки срещу

нарушителите и започна събаряне на незаконните постройки. nesebyr_delegaciq_UNESKO_tqloДо момента са съборени шест незаконни обекта. Това премахване, обаче, беше съпроводено с протести и в древния град започна подписка с изкане да бъде изваден от ЮНЕСКО.

За БНР министър Вежди Рашидов коментира, че експертите ще видят започналата работа и още, че Несебър не храни само Несебър, понятието културен туризъм храни цяла България.

Заедно с проверяващата делегация е зам. министърът на културата Тодор Чобанов, който заяви пред журналисти в Бургас: „Българската държава ще докаже, че може да пази световното културно наследство, своето, но и на света".