Близо 46% от наетите висшисти работят на позиции, за които не се изисква висше образование, пише Труд. У нас е модно да се учат специалности, които не са добре платени. И в които процентът на безработицата е висок. Това показват резултатите от новата рейтингова система на висшите училища. Тя обхваща 51 вуза с 254 427 студенти.
От тях над 60 000 учат в професионално направление “икономика”. Делът на безработните в този сектор е 4,5%, а средният осигурителен доход е 871 лева. Делът на заемащите икономически позиции, за което се изисква висше образование, е само 37%. В същото време това направление се преподава в 26 вуза, а разликата между първия класиран - Американския университет в България (АУБ), и последния - Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) е в пъти по различните показатели. Само един пример - в АУБ произвеждат шефове на фирми, докато
завършилите във ВУАРР стават основно продавачи. Но 69% от студентите са доволни от избора си.
Не точно такава, но приблизително същата, е картината и в професионално направление “администрация и управление”. В него се обучават 27 663 студенти. Безработицата в сектора е 4,48%, а осигурителният доход е 871 лева. Любопитното е, че 74,05 на сто от хората в това направление са удовлетворени от избора си. В още по-желаното направление “право” учат 11 475 младежи. Безработицата там е 5,06%, а осигурителният доход е 873,06 лв. А над 85% от младежите са доволни от избора си.
Снимка:wapday.com