
Данъчните складове функционират по закон на принципа, че налози се плащат, след като стоките тръгнат към пазара. Така, на практика, ако няма измервателни уреди, всеки собственик на склад може да обявява каквито количества поиска и да си спести плащането на акциз.
“Законът е категоричен – тези данъчни складове, които не са
превеждани по изискването на закона, едно единствено нещо се предвижда – отнемането на лиценза. Така че, след завършване на проверките ще бъдат изготвени протоколи и на базата на тези протоколи, ако не са изпълнени изискванията на закона, ще бъде приложена евентуално и тази мярка“, каза Ваньо Танов.
До 26 юни всички данъчни складове трябваше да бъдат снабдени с измервателни уреди, свързани онлайн с митниците, така че там да се отчита всяко влязло в склада или излязло оттам количество гориво. Единствено бургаската рафинерия не е монтирала уредите. Ваньо Танов допусна във вторник, че това е мястото, където могат да стават измами. Данни на митниците сочат, че сивият сектор при течните горива надхвърля 30%.
От “Лукойл“ обясниха пред БНТ, че на територията на рафинерията трябва да се монтират много уреди и инвестиционната им програма за годината предвижда проблемът да бъде решен. Те заявиха, че мобилните митнически групи "са добре дошли в нефтокомбината", за да измерват всички количества горива както на входа, така и на изхода.
Снимка: dnevnik.bg