Несебър разкрива и дава нов живот на три от уникалните си църкви, разположени в Стария град. Това става възможно, благодарение на проекта „Вяра в Несебър”. В рамките на проекта са реставрирани три от старите църкви, които се превръщат в културно средище и ще бъдат отворени за посетители целогодишно.

„Св. Йоан Кръстител” е смятана за перлата на несебърските църкви. Изградена върху стара базилика тя е съхранена в целия си вид до днес. При реставрацията е подменена цялата покривна конструкция, окрепени са и основите й, тъй като е имало опасност „Св. Йоан Кръстител” да се разцепи. Паралелно с проектанти и реставратори, на място са работили и археолозите.

Изследователите са се натъкнали на част от църковен комплекс от 4 в. от н.е. Установено е, че два века по-късно там е изградена нова църква. През 10 в. обаче в Несебър се е случило нещо, заради което базиликата е била разрушена. 

На нейно място е изградена и сегашната църква „Св. Йоан Кръстител”. За нейното строителство са използвани материали от старата базилика. Знае се, че църквата е била действаща до началото на 20 в. Там са се извършвали погребения и богослужение.

„Св. Спас” е втората църква, включена в проекта „Вяра в Несебър”. При обновяването на пространсвото около нея археолозите са открили останките от елинистична сграда от 4 в. пр. н.е.

Тя е проучвана през 60-те години на миналия

век, но археолозите са категорични, че мястото крие непознати и уникални находки. Според Тодор Марваков от несебърския музей, тук има каменна архитектура, непозната за родното Черноморие. Под църквата е имало жилищен комплекс, който обаче ще се проучва на по-късен етап.

„Св. Параскева” е третата църква, включена в проекта. В нея вече  има камерна концертна зала, защото еднокорабната базилика е с много добра акустика. При реставрацията на „Св. Параскева” екипът е използвал нови материали.

Църквата е била опожарявана и не се знае каква е била оригиналната й височина. На по-късен етап към проекта „Вяра в Несебър” ще бъде включена още една църква. Това е „Св. Архангели Михаил и Гавраиил”. В момента екипите работят по нейната реставрация.

Открити са 48 гроба, които археолозите датират в три времеви периода, от 11 до 19 век. За първи път след приключването на реставрационните дейности, църквите ще бъдат отворени за посетители на 17 май.

Тогава се провежда кампанията Нощта на музеите и Несебър ще покаже обновените храмове на своите съграждани и гости на града. Целта е църквите да се превърнат в културно средище.

Там ще се експонират изложби, ще се провеждат литературни четения и концерти.

Идеята е уникалните църковни постройки да бъдат достъпни целогодишно и да се превърнат в част от религиозния туризъм, който набира все по-голяма популярност.