Заместник-кметът на Община Царево - Денис Диханов и заместник-председателят на общинската структура на Български червен кръст - Мима Костадинова посетиха Средно училище „Никола Вапцаров“, град Царево в петъчния 20 март 2026 г, за да се срещнат с учениците от 11 и 12 клас и да им разкажат за нуждата от кръв, за ползите от кръводаряването и за да промотират предстоящата кръводарителска акция в града.
Г-жа Костадинова разясни на бъдещите абитуриенти редица важни факти за кръводаряването, както и условията, при които всеки може да стане кръводарител. Тя призова учениците да се включат в масова кръводарителска акция на завършващите, за да оставят своята следа на доброто в последните месеци преди да завършат средното си образование.
Пред учениците, г-н Диханов каза: „Аз съм тук не като служител на Община Царево, тук съм като редовен кръводарител и човек, за когото това е кауза. Като човек, който да застане пред вас и да каже - не е страшно, не боли, не отнема много време, не е опасно! Всъщност кръводаряването е полезно за здравето! Нуждата от кръв е ежедневна, без почивен ден, във всяко населено място и ние с един малък жест, с един час от нашето време можем да помогнем на някого в нужда! Не мога да ви предам чувството, но вълнението, което изпитвам в деня преди кръводаряването и удовлетворението след това, за мен са несравними!“
Всеки, който се чувства в състояние позволяващо му дари кръв, може да го направи на 2 април 2026 г. от 9:00 ч. в Медицински център - Царево!
Кръводарителската кампания се организира от Отделението по трансфузионна хематология към УМБАЛ Бургас, в партньорство с Община Царево, Български червен кръст и Медицински център - Царево.
