Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов обяви началото на съвместна кампания за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация, съобщиха от пресжентъра на Министерски съвет. Тя е съвместна инициатива на Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерския съвет и на консултантската компания „Менпауър България”. Партньор в провеждането на кампанията е международната неправителствена организация А21, която работи за реинтегрирането на жертвите на престъплението.

Годишно 27 млн. души стават жертва на тази индустрия, която в световен мащаб е вторият по доходи сив сектор. Приходите от т. нар. съвременна форма на робство са 32 млрд. долара. „Дори един човешки живот да спасим, си заслужава всяка дейност от кампанията, която ще протече под мотото „Нулева толерантност към трафика на хора”, коментира вицепремиерът Цветанов. Той посочи също, че благодарение на активността на комисията се повишава информираността в обществото за проблема и това е довело до увеличаване на броя на идентифицираните жертви на трафик на хора с цел трудова експлоатация. През 2011 г. те са били 91, докато на следващата 2012 г. идентифицираните жертви са 137.

Според председателят на комисията Цветанов информираният избор може да ни предпази от рискови ситуации. Той посъветва кандидатите за работа в

чужбина да търсят информация за лицензите на посредническите фирми в интернет страницата на Агенцията по заетостта, да не предават личните си документи на никого и да притежават трудов договор, съставен на език, който знаят. Ако все пак попаднат в подобна ситуация, е необходимо да търсят незабавна връзка с полицейските служби в съответната държава. Най-честите примамки, с които трафикантите привличат жертвите си, са измамни предложения за лесна работа, по-високи заплати спрямо местния стандарт и гъвкаво работно време, което създава възможност за допълнителни доходи.

Групите, към които ще се насочи новата кампания, са безработните, основно от районите с висока безработица, младите хора, които търсят реализация след завършване на образованието си, както и към работодателите като ключов фактор за спазване на коректност на трудовите правоотношения, посочи секретарят на комисията Антоанета Василева.

„Целта ни е да създадем глобална корпоративна коалиция срещу трафика на хора”, каза управляващият директор на „Менпауър България” Надя Василева. Тя призова работодателите да се ангажират с каузата и да се обявят срещу трудови практики, които експлоатират или дискриминират определени групи от хора. По мнението й, като глобален проблем трафикът на хора може да бъде преборен само с мобилизация и глобален подход.