teodosii_spasov

В неделната вечер Амфитеатърът на Созопол събра почитатели на класическата и съвременна музика с привнесено национално звучене. В програмата  участваха Камерният ансамбъл Софийски солисти с диригент Пламен Джуров, дамският квинтет „Небесни струни“ и  изключителният български изпълнител на кавал Теодосий Спасов.

  Столичните солисти приповдигнаха настроението на публиката с колоритен  букет от любими творби на известни композитори. Прозвучаха „Дивертименто в ре мажор“  от Волфганг Амадеус Моцарт, изчистени класически музикални форми на Йоханес Брамс, контрастните темпа и експресивната динамика на  Арам Хачатурян. Силно впечатление направи поразителният синхрон и техниката на пицикатото в творба на Бенджамин Бритън, а нотите на Джордж Гершуин донесоха в лятната нощ закачливо джазирано полюшване. Озвучаването на амфитеатъра беше много добре балансирано и камерният ансамбъл присъстваше богато нюансирано и сочно.        

teodosij_spasovВ този момент на сцената стъпи Теодосий Спасов, а заедно с него се възкачиха типичната му доброта и спокойствие. Той поздрави публиката, като добави: „Радвам се, че сме заедно и на тази „Аполония“. Очите му се усмихнаха, погледна към диригента, доближи кавала до устните си и ни поведе в един различен музикален свят. Теодосий е склонен да експериментира и по този начин провокативно да ни изненадва. Големият проект „Балкански коне“, фолк-джаз формацията „Теодоси Спасов Оркестър“ и цялостното композиторско творчество

на пиеси и аранжименти за кавал и оркестър, а в последно време и работата със струнни състави, категорично потвърждават, че българският народен инструмент – кавалът - хармонично  се вписва в сложни музикални  конструкции. За цялостното внушение допринесе невероятната чувственост и емоционална изразителност на диригента Пламен Джуров.

Сцената бе предоставена на нежния квинтет „Небесни струни“. Цигулките на Доротея nebesni_struniДимитрова и Ана Иванова, виолата на Михаела Павлова, виолончелото на Йоланта Делибозова и ударните инструменти  на Смила Стоева свиреха еднакво добре европейска класика и балкански мотиви, а Теодосий Спасов освен инструменталите „Следвай ме“, "Странен повод", „Островът на козите“, „Елено“, „Цигански танц“, „Сей боб“ поднесе и интересни вокални изпълнения – „Пуста младост, мале“, „Коста от Скидра“, „Момиче охриданче“. Значителна част от пиесите бяха в ритъм  7/8-ми. По време на концерта Теодосий Спасов безспорно защити славата си на най-добър кавалджия на планетата. Успя да накара кавалът  да звучи като пиколо-флейта,  да добие светлите тембри на кларинета и плътния обем на фагота. Техниката за успоредно вкарване на глас в мелодията на кавала, техники на бийтбокса и елементи на рапирането допълнително обогатяват неговите професионални изразни publikaсредства.

Последните няколко пиеси  и финалния бис Теодосий Спасов изпълни в съпровод на двата ансамбъла.
 
„Аполония 2011“ притихна, но преди това създаде безброй художествени образи в хиляди сърца и ги направи много по-щастливи.