Правителството инициира законодателни промени, които ще внесе в Народното събрание и с които да се въведе пълна забрана на строителството върху дюни, независимо дали са частна, държавна или общинска собственост, съобщават от Министерски съвет. Целта е запазване биоразнообразието в страната, защита на природните дадености и опазване на Черноморското крайбрежие от застрояване.
Това стана ясно на проведената днес в Министерски съвет среща на представители на правителството и на природозащитни организации. В разговорите участие взеха министрите на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, на околната среда и водите Нона Караджова и на земеделието и храните Мирослав Найденов.
„Ще бъде прецизирана дефиницията, какво всъщност са дюни и компетентният орган за определянето на дюните чрез необходимите промени в закона за защитените територии и закона за биологичното разнообразие, съобщи след срещата регионалният министър Лиляна Павлова. По думите й всички дюни, „след като бъдат описани, по служебен ред ще бъдат вписани и в кадастралните карти, за да може в бъдеще да не се разрешава строителството върху такива територии.”
Правителството ще внесе промени и в закона за горите и за опазване на земеделските земи, като се въведе пълна
забрана за промяна на предназначението на горски и земеделски територии, в чиито площи се намират дюни.
По време на днешните разговори бяха обсъдени и възможностите за по-голямо участие на гражданите и екологичните организации при провеждането на процедурите и при одобряване на подробните и общите устройствени планове и разрешенията за строеж.
Ще бъде създадена парламентарна анкетна комисия, която да разследва всички сделки с аналогични имоти, каквато е сделката и издаденото разрешение за строеж на терена от 29 декара край Несебър, от 2003-та година до днес. В комисията да има само един представител на политическа партия ГЕРБ и във всичките й заседания задължително да участват представители на неправителствени организации и на медиите, предлага още премиерът Борисов.
„Относно спорния имот в Несебър потвърдихме, че там разрешението за строеж е отменено”, съобщи Лиляна Павлова и допълни, че има издадено административно наказание на главния архитект и той ще бъде глобен.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов обяви, че освобождава изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите Бисер Дачев, а министърът на околната среда и водите Нона Караджова обясни, че ще бъде освободен и директорът на РИОСВ – Бургас след съответната законова процедура по установяване на вината му.