Да се възстанови старият телефон за бърза помощ 150 искат работещите в Спешната помощ. Това обяви в ефира на Дарик радио председателят на Асоциацията на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева.
Според нея медиците в спешните центрове имат сериозен проблем с адресите, които приемат от операторите на единния телефон 112. Причината е, че операторите не са медицински лица и не могат да разграничат кои повиквания са спешни и кои не.
„Ние не успяваме да изпълняваме спешните си повиквания и възникват сериозни конфликти с гражданите. Друг проблем е, че възникват грешки при приемането на адресите. В ситуация на спешност хората бързат, не дават точно адресите и ние губим допълнително време да
се лутаме, да звъним на нашата централа, да се свързваме отново със 112, да уточняваме адреса. Друг сериозен проблем, заради който искаме да се върне 150, е, че преди, когато възникваха конфликти по адресите, се свързвахме с нашата централа и изпращаха полиция. Сега процедурата през 112 е изключително забавена", обясни Кателиева.
„Навсякъде по света се съхранява и спешният медицински телефон като паралелен телефон", каза още Кателиева.
Изпълнителният директор на Национална система 112 Стоян Граматиков признава, че половината от всички приемани сигнали на този телефон са свързани с медицински проблем. Въпреки това, според него връщането на тел. 150 би било крачка назад.
Снимка: dariknews.bg