Социалните мрежи избухнаха срещу назначението на Делян Певски за шеф на ДАНС. Младият депутат отдавана има славата на спорна фигура в политическите среди на страната, а днес Народното събрание дори промени закона, за да осигури поста на Пеевски. Новината буквално попари социалните мрежи и реакциите не закъсняха. За по-малко от два часа новата група във Фейсбук „Не искам Пеевски за шеф на ДАНС” събра 10 000 одобрения.

В цялата страна се готвят протести срещу назначението на 33-годишният депутат, който е по-известен като медиен магнат и спорно назначаван кадровик, отколкото като специалист в юридическия бранш. За Бургас сборният пункт на протестите е площадът пред Общината в 18.30 часа. „Протестираме срещу олигархията, която не излиза от властта. Протестираме срещу олигархията, която поддържа всяка власт. Протестираме срещу олигархията, която унизи за пореден път гражданите, назначавайки си поредното удобно протеже. Този път, поднасяйки си цялата държава на тепсия.”, казват в социалната мрежа организаторите на новия протест.

"Или гласуваме Пеевски, или кабинетът пада" - така лидерът на БСП Сергей Станишев обяснил тази сутрин на депутатите си защо

настоява да подкрепят кандидатурата на депутата от ДПС Делян Пеевски за шеф на  Държавната агенция "Национална сигурност", разказаха депутати от левицата, цитирани от dnevnik.bg. Социалистите били буквално шокирани от назначението на Пеевски.

Кой е Делян Пеевски?

Делян Пеевски е на 33 години. Има юридическо образование от Югозападния университет в Благоевград. В политиката влиза едва на 21 години като кадър на НДСВ. На 23 год. той е в борда на директорите на пристанище Варна, въпреки че по онова време дори няма завършено висше образование. От 2005 год. е следовател в стопанския отдел на столичното следствие. По-известен е с майка си Ирена Кръстева, която е била шеф на Спортния тотализатор, а в момента е един от най-големите медийни магнати в страната.

Делян Пеевски е избран за народен представител през 2009 год. от ДПС. И в 42-рото Нардоно събрание отново влезе като депутат на Движението. За да оглави Делян Пеевски ДАНС, парламентът промени закона и изискването за поне 10 годишен стаж в сектора отпадна. Стажът на Пеевски е едва 8 години. Промените в закона бяха обнародвани в Държавен вестник два часа преди Народното събрание да гласува и назначи Пеевски за шеф на Агенцията.

 

 

Снимка: frognews.bg