Дебелт посрещна първата си организирана група туристи. Два автобуса със запалени по българските исторически забележителности туристи от Казанлък посрещна средецкото село Дебелт. Населеното място се прочу с вампири и гробница, а световната му слава бе потвърдена дори в репортаж на СNN.
Точно в 8.30 ч. на площада в селото спряха два туристически автобуса. Туристите бяха посрещнати от кметицата на селото Иванка Ангелова по стара българска традиция с домашен хляб, който лично е направила. Гостите бяха поздравени с изпълнения на автентичен български фолклор от фолклорната група към местното читалище. Гостите извиха и кръшно българско хоро на площада. Един от ръководителите им разказа, че групата е посетила всички 100 национални обекта в България.
В Дебелт пристигат от северната граница на
страната ни, танцували са български хора буквално в най-южната, северна, източна и западна точка на Родината. Домакините бяха подготвили фотоизложба в сградата на читалището, разказваща за последните археологически открития в Дебелт. Повече от три часа бяха необходими на групата, за да разгледат всичките археологически забележителности. Камбанен звън на стогодишните камбани на местната църква посрещна казанлъчени в двора на малката църква, строена в далечната 1871.
Туристическият тур завърши с посещение на Еркесията /крепостната стена/ на римския град и археологическата база, където ги посрещна доцент Балабанов. Ученият е сред тези с най-големи заслуги Дебелт да бъде признат за европейско историческо наследство. Археологът шеговито опроверга слуховете за вампирски погребения, но горещо подкрепи теорията, че под сегашното село лежи истинска съкровищница от факти, безценни за българската история.