plevnelievПлевнелиев реже концесионерски глави, не искал кебапчийници на плажа...

Дирекцията за национален строителен контрол започна повторни проверки по плажовете по родното Черноморие. Експерти, водени лично от министър Росен Плевнелиев, направиха инспекция на созополския плаж „Харманите” заедно с журналисти. На място бяха констатирани значителни разминавания с концесионния договор. Министър Плевнелиев посочи заведение на първа линия, което надвишава 7 пъти разрешената площ и от 78 кв. м. е достигнало внушителните 548 кв. м. „За втори път констатираме нарушения на този плаж, което означава солена глоба. Концесионерът получава и предупреждение, че ако догодина не е привел плажа към това, което е обещал, ще му прекратим концесията”, заяви министърът. Такава щяла да бъде практиката занапред, предупреди той и подчерта, че миналата година за първи път в историята са прекратени 10 концесии. Съгласно търговското право наемателите на плажовете ще имат право на две предупреждения, ако не се съобразят рискуват 20-годишни концесионни сделки. Не държим на всеки плаж да има концесионер и на всеки плаж да има кебапчийница, заяви министърът и заплаши, че ще взема глави за трето нарушение.

Плевнелив демонстрира и нова технология, която гарантира 100% обективност и изключва

човешките грешки при проверки и замервания. Става дума за сателит, който ще предава данни в реално време чрез джи пи ес и ще показва за секудни къде има разминавания. Всяка вишка, преместваем обект, бар, чадър и т. н. е пресметнат и позициониран посредством сателита. Благодарение на новата технология приключихме с това експерти да се разхождат по плажовете с метри и рулетки, а от догодина този пилотен проект ще бъде прехвърлен и в концесионните договори, заяви министърът. По думите му до края на август ще бъдат обобщени резултатите от проверките по черноморските плажове, а през септември ще се начислят глобите за нарушителите. За миналата година от такива глоби в държавната хазна са влязли 650 хил. лв, а от концесии – 12 млн. лв. Най-честите нарушения са в квадратурата на заведенията по плажовете и освобождаването на зони за свободен достъп, които по закон трябва да са 50% от цялата ивица. 330 са установените незаконни обекти в Бургаска област и около 220 във Варненска, заяви министърът и уточни, че всички те са качени на сайта на ДНСК. От тях над 211 са премахнати, а останалите са в процедура.

Държавата е предоставила на концесия 60 плажа, 28 са отдадените под наем, 70 други са дадени под наем от областните управи и общините. Тази година броят на неохраняемиоте ивици е минимален – едва 63, подчерта още министърът.

 

{gallery}/galeria/plevneliev-proverki{/gallery}