Повечето от констатираните проблеми в системата за електронно таксуване по републиканската пътна мрежа вече са решени. Това е обявила на пресконференция днес регионалният министър Петя Аврамова, съобщиха от МРРБ. Отчетеният софтуерен проблем при апаратите за самотаксуване вече е отстранен от фирмата-изпълнител в  рамките гаранционния период. Не би трябвало да съществува и проблем с банкови преводи.

По отношение на забавянето в монтажа на апарати за самотаксуване на ГКПП-тата, съгласно утвърдения с АПИ график монтажът трябваше да завърши на 31 декември 2018. Тъй като това не се е случило, следващата седмица ще се направи подробен анализ и ще се предприемат действия за санкциониране на изпълнителя, съгласно клаузите за неустойки по договора.

Регионалният министър уверява гражданите, че ако са им изтеглени повече пари при плащане на е-винетка, те ще им бъдат възстановени. Това ще става със заявление свободен текст до ОПУ или до централата на АПИ с информация кога е купена тя и доказателство за купуването.

„Атаките за измама на системата са всеки ден - днес екипът ни засече незаконен софтуер за генериране на фалшиви квитанции за купени винетки. Това не са фалшиви винетки, а просто квитанции, показващи, че има купена винетка. Но това не може да измами системата, защото данните ги няма в системата, в която няма пробив“, каза още тя.

Петя Аврамова информира, че продадените към момента електронни винетки са над 73 хил. за повече от 5 млн. лв. В сравнение със същия период на миналата година събраните средства са в същия порядък. Което означава, че няма загуба на средства. До края на месец януари гражданите ще могат да купят електронна винетка от над 4500 точки в цялата страна.

Припомняме, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов трима души бяха уволнени заради проблемите със системата.

Снимка: МРРБ