На 20 000 км. републикански пътища са разположени едва 25 стационарни камери, които следят скоростта на автомобилите. Мобилните камери пък са 148.
Това съобщи в Бургас Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. За да има ефект от камерите, стационарните трябва да са поне 400, смята Тодоров. Близо 400 са камерите, които извършват т.нар. трафик контрол, но те не отчитат скоростта, а следят само регистрационните номера на колите.
В момента в страната е въведена само една система за контрол на средната скорост. Подобни системи трябва да има на всяка магистрала, допълни още Владимир Тодоров. Данните, с които Асоциацията разполага са повече от стряскащи. За 10 години в България при катастрофи са загинали 9 852 души, а ранените са около 90 000.
„Средно в България при катастрофи загиват около 1000 души годишно. Имаше един период от време, когато броят на жертвите по пътищата падна с близо 40%. Това беше успех, но след като съдът спря мобилните камери, цифрите отново започнаха да се движат нагоре”, коментира Тодоров.
През миналата година при пътни инциденти са загинали 33 деца. Стряскащото е, че 70% от тях са били пътници. Т.е. те не са пътували в специално столче и не са били с обезопасителен колан. „Родителите понякога разсъждават много странно. Готови са да дадат по 400 лв. за скъпа игра на детето си, но не и да платят 100 лева за столче в колата”, обясни Тодоров.
Според него българите вече са се научили да поставят колан, когато пътуват на предната седалка на автомобила. Над 90% хората не забравят мерките за сигурност. Коланите на задната седалка обаче все още не се използват, а много често те са единствения шанс за оцеляване при инцидент, смята Владимир Тодоров.
От 7 до 10% от катастрофите в България пък са причинени заради непочистени пътища. Лошата инфраструктура е един от факторите, свързани с пътните инциденти.