„Гарантирам ви, че ЕК никога няма да се съгласи на ваксинация по животните в Странджа“. Това каза преди минути в Бургас проф. Бойко Ликов- главен ветеринарен инспектор на Българската агенция по безопасност на храните/БАБХ/. На среща в областна управа той каза, че профилактична ваксинация не може да се използва. „По новото Законодателство когато ваксинираш, губиш статута си на страна свободна от дадено заболяване. Одобрени ваксини в ЕС няма. Въпреки че преди години животни са били ваксинирани, е имало няколко случая на шап в Ямбол и Хасково. Освен това третите страни започват да отказват стоки, произведени от ваксинирани животни“, обясни Ликов.
Той припомни, че през 1995 година е била направена последната ваксинация срещу шап около Симеоновград. „Въпреки че България тогава не беше член на ЕС три поредни години все ни питаха
дали сме изклали ваксинираните животни. А сега какво ще стане след като България вече е членка“, пита той.
След среща в Гърция в присъствието на представител на ЕК, България и южната ни съседка са се договорили ЕК да признае четири области граничещи с Турция за най-рискови. Това са Ямбол, Бургас, Хасково и гръцката Еврос. По думите на Ликов бихме могли да разчитаме на финансова помощ. Той посочи, че ЕК е отпуснала на Латвия, Полша и Литва близо 3 милиона евро мерки за борба с африканската чума по свинете.
На срещата присъстват кметът на Малко Търново Илиян Янчев, директорът на областаната Агенция по безопасност на храните д-р Петър Пачев, зам. областният управител Евгени Врабчев, председателят на Асоциацията на овцевъдите в Странджа Тодор Люцканов.
Какво каза малкотърновският кмет преди срещата очаквайте в следващия репортаж!