kal

Извън Поморие, единствено във Victoria Spa ще има лечебни и разкрасителни процедури с оригинална лиманна кал от поморийското находище. Още древните египтянки ползвали речната тиня за да запазят кожата си гладка и еластична. Калта от Черноморския град е уникална по минерален състав и сфери на приложение.

Най-ценното богатство на град Поморие от древността до днес е прочутата в цял свят поморийска лечебна кал, благоприятна за лечение на дълъг списък заболявания на опорно-двигателния апарат, на кожата и половата система.  Сърдечно-съдовата система също реагира положително на лечебната кал - нивата на холестерола и кръвната захар се понижават. Подобрява се и дейността на белите дробове - дишането се учестява и става по-дълбоко.  Калта стимулира обновяването на кожните клетки и поради тази причина е идеална съставка в множество разкрасителни процедури.

Според медиците лечебната кал няма заместител, тъй като сярата не може да се приема под формата на таблетки, а чрез калните апликации и ваните тя прониква през кожата.

Поморийската кал е лиманна, тя е черна, мазна на пипане, с особенa миризма заради високото съдържание на сероводород. Торфената кал, като тази, която се добива от находища във вътрешността а страната е малко по-светла и без миризма. Лиманната кал се образува много бавно - за една година се натрупва не повече от един милиметър за разлика от торфената, която за същия период образува половин сантиметър.  Това означава, че находищата лиманна кал са много по-древни и по тази причина

по-редки.

„Ако калта не е черна, това означава, че е добита преди много време и е престояла твърде дълго на въздействието на въздуха и се е окислила. Този факт трябва да се знае от собствениците на spa-центровете и техните клиенти, защото тази тинеста маса вече е загубила голяма част от лечебните си свойства. Негодна за използване е и изсъхналата кал - опитите да бъде разтворена с вода също водят до загуба на лечебните й свойства. Затова ние доставяме кал от находището в Поморие най-малко веднъж седмично в специални транспортни контейнери с минимален достъп на кислород”, казва Виктория Кесаровска, собственик на Victoria Spa.

Лечебните свойства на тинята са били известни още на древните египтяни, римляни, гърци и индийци. За този вид процедури се споменава още през 30-ти век пр.н.е. в египетски папирус от град Кахун. В него се разказва как хората по цялото течение на река Нил са използвали калта за изцеряване на ставните си болки. Египтянките пък нанасяли размекната глина по лицата си, за да поддържат кожата си гладка и еластична.

Римският лекар и фармацевт Клавдий Гален също съветвал тялото на болните да се “затрупва” с кал при хронични възпаления, отоци и хемороиди.

В България този вид лечение намира широко приложение едва през 19-ти век, въпреки че има множество археологически находки, доказващи използването на лиманна кал в района на Поморийското езеро още в древността. За родоначалник на калолечението у нас се смята проф. Парашкев Стоянов. По негова препоръка през 1925 г. в района на Поморие е изградена първата калолечебница в страната.