Министерството на образованието и науката предлага въвеждането на нов тип задачи в Националното външно оценяване след 7. и 10. клас за идната учебна година. Учениците вече няма да държат познатия тип изпит по математика, а такъв, в който ще бъдат включени интегрални задачи по природни науки. Това обяви образователният министър Красимир Вълчев, съобщи Нова тв.

Примерни задачи от новия тип ще бъдат публикувани съвсем скоро, а учениците ще имат 9 месеца да се запознаят и подготвят за тях. Част от заданията ще бъдат свързани със скорост, време, разстояние, мащаб, налягане, ток и съпротивление, представени чрез реални, приложими ситуации. Целта е да се приоритизират природните науки и да се замени културата на заучаване с усвояване на практически умения. 

Планирано е въпросните нови задачи ще бъдат 6 от общо 24 за седмокласниците и 6 от общо 18 - за завършилите 10. клас.

Предложението на МОН е часовете по български език и литература и по математика да се увеличат и в двата гимназиални етапа. Общото увеличение по български език и литература ще е с 12%, а по математика - с 25%. Наред с това общият брой на часовете по всеки от предметите в областта на природните науки ще се увеличи в първи гимназиален етап с по 22%, по география и икономика – с 11%, а по история и цивилизации – със 7%. За гражданско образование също са предвидени повече часове, за да се акцентира върху здравно образование и придобиване на компетентности, свързани с първо работно място, държавно обществено осигуряване, здравно осигуряване, социално подпомагане, формиране и управление на публични финанси.

По-малко профилирана и езикова подготовка

С предложените промени се запазва концепцията част от общообразователната подготовка да приключва в 10. клас, а в 11. и 12. клас учениците да се фокусират върху предмети, свързани с бъдещата им реализация. МОН предлага:

  • По-малко часове за профилирана и професионална подготовка;

  • По-ниска степен на трудност и научна дълбочина в задължителните модули.

Предлага се и премахване на съществуващото в момента прекъсване в 8. клас (в паралелки с интензивно изучаване на чужд език) на предмети като история, география, физика, химия и биология. Те ще се върнат в програмата на 8. клас, за да се постигне по-добър баланс в натоварването.

График за въвеждане на новите рамкови учебни планове

Предложението е реформата да влезе в сила поетапно:

  • 2026/2027 – само за 8. клас

  • 2027/2028 – за 8., 9. и 11. клас

  • 2028/2029 – за всички класове от гимназиалната степен

По-лесни и приложими НВО изпити

По време на пресконференцията бяха представени примерни задачи, които ще бъдат включени в новите тестове за НВО. Преди началото на учебната година ще бъдат публикувани и официални модели на изпитите.

„Няма да има сложни понятия, нито необходимост да се наизустява теорията по съответните предмети“, заяви министър Вълчев. По думите му, целта не е да се затрудняват учениците, а да се направят плавни стъпки към учене с разбиране чрез практически задачи, които ще им бъдат полезни и в живота.

Предложени ваканции и неучебни дни за учебната 2025/2026 г.

Коледна ваканция:
 24 декември – 4 януари (12 дни)

Пролетна ваканция:
4 – 13 април за учениците от 1. до 11. клас

 8 – 13 април за 12. клас

Междусрочна ваканция:
31 януари – 2 февруари (3 дни)

Почивка около 1 ноември:
 31 октомври – 3 ноември (4 дни)

Почивка около 3 март:
28 февруари – 3 март (4 дни, с неучебен 2 март – понеделник)

Неучебни дни заради изпити:

20 май – матура по БЕЛ

22 май – втора матура

17 и 19 юни – национално външно оценяване след 7. и 10. клас