Извънредният и пълномощен посланик на Руската федерация в България Юрий Исаков посети Царево, съобщиха от общината. В рамките на срещата между кмета на Община Царево инж. Георги Лапчев и посланика бяха разменени идеи относно икономическото развитие на Община Царево и възможностите за бъдещо сътрудничество в различни сфери на обществено-икономическия и културния живот, както и потенциала на Община Царево по отношение развитието на туризма.

Беше отчетен фактът, че и тази година има ръст на руските туристи, както и на нови собственици на имоти от Руската федерация на територията на морската община. Посланикът на място се убеди в отношението на местната администрацията към руските граждани, с които се работи бързо и ефективно. Това се случи по време на среща между Негово превъзходителство Юрий Исаков и собственици на имоти от Руската федерация в района на Царево.

 „На този етап най-голям интерес от страна на руски граждани  има към Царево и Лозенец. В града всяка година имаме нови рускоговорящи съграждани, които стават постоянни жители.

Увеличава се интересът и към най-южните точки на общината, след като беше напълно реновиран пътният участък Царево – Ахтопол – Синеморец – Резово”, коментира кметът Лапчев.

Негово превъзходителство Юрий Исаков изяви желание да посети музея в Царево, за който вече беше научил от свои съграждани. Посланикът остана впечатлен от изложените археологически експонати, сребърното тракийско съкровище на първия етаж, най-голямата частна етнографска колекция от пафти и накити в България на Антонио Василев на втория етаж, както и галерията с картини на Георги Маринов и Стефан Чурчулиев.

Юрий Исаков коментира, че руските граждани идват в най-южните точки на Черноморието ни не само заради природните дадености, но и заради културно-историческото наследство, на което Община Царево акцентира. В тази връзка посланикът беше запознат и с проекта за бронзовата тракийска царица, която ще замести разрушения при буря морски фар.

Посланик Исаков планира второ посещение в морската община във връзка с разговорите за културно-исторически обмен.