Грацата в Созопол се търгува по два-три лева килото, показа проверка на Gramofona.com. По това време на годината малкият сафрид е една от най-често срещаните риби в Черно море, казват старите морски вълци.
Много бургазлии пътуваха в топлите почивни дни до Созопол, за да се запасят с риба за зимата. Около 13 са риболовните корабчета в древния град, които влизат всяка сутрин в морето и пускат мрежите си.
Чернокопът, както казват на
малкия лефер, се търгува по 4-5 лева килото. Понякога в рибарските мрежи влизат и деликатесните калкани, но цената е само за ценители- килото върви около 20-тачка.
Краят на октомври и началото на ноември се лови едър сафрид и паламуд. Паламудът влиза в Черно море напролет, а зимата мигрира в топлото Мраморно море. Хвърля хайвера си от втората половина на май до началото на август в крайбрежните зони, когато температурата на водата достигне над 18 градуса.
Старите морски вълци разказаха, че най-много паламуд е минал през октомври. Веян паламуд е класиката за неговото съхраняване, той може да се намери по-късно по сергиите. При нас е само прясната риба, казаха рибарите. Личи си, че са доволни, явно легендата, че мощите на Свети Йоан Кръстител помагат, ще се окаже вярна.