Как няколко души от БСП успяха да направят така, че и до днес в Царево да няма морски фар, обидиха световно признат автор, който направи дарение за града и писаха доноси дори до ДАНС с лъжи, че Община Царево е финансирала проекта. За всичко това кметът на Царево даде разяснения по повод входирано в администрацията питане. Публикуваме пълният текст на изявлението на Георги Лапчев, което той направи пред местния парламент.
„Истината за това, което направиха няколко наши съграждани е изключително нелицеприятна. В залата на Общинския съвет искам да изложа всички факти около случая с вътрешния морски фар, за да не останат неясноти.
Преди две години, при провеждането на фестивала „Огън и море”, се запознах със скулптора Павел Койчев. Тогава той предложи да помогне за падналия вътрешен фар от зимната буря. Тогава не знаех дали този световно известен автор ще се ангажира сериозно с тази локална тема. След няколко месеца той ми представи 30-сантиметрова скулптура на жена. Тя щеше да се превърне в атракция за общината, поради факта, че няма такъв фар в света.
Пояснявам, че скалата и фара не са общинска собственост – те принадлежат на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Общината няма правомощия върху собствеността. Затова направихме редица срещи с институцията и те приеха идеята”, каза кметът Лапчев.
„Проектът се развиваше до момента, в който всички институции в държавата, включително и ДАНС започнаха да се занимават с историята на фара, в частност и със скулптура Павел Койчев и с мен като кмет. В сигнала до ДАНС, който е анонимен, се казва, че има решение на Общински съвет за отпуснати пари за въпросният фар. Такова решние на Общински съвет няма. Фарът е изработен изцяло на добра воля и с дарения. В разработката на ДАНС на няколко места се споменава, че сигнали
за фара многократно са подавани в различни институции от бившия кмет на Царево Петко Арнаудов.
Последният, който между другото се подписва като кмет на Община Царево, е подал сигнал до министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията; председателя на комисията по транспорт, информационните технологии и съобщенията; народния представител Атанас Зафиров; областния управител на Бургаска област и генералния директор на ДП „Пристанищна инфраструктура”, каза още Георги Лапчев.
„Друг сигнал изпратен от арх. Явор Дичев до министър-председателя; министъра на културата, министъра на външните работи; министъра на транспорта; областния управител; Сливенския митрополит се казва, че е предприета инициатива от кмета на общината и скулптура Павел Койчев. Изготвеното произведение било бегло копие на кариатидите от гробницата в Свещари и други обидни квалификации и неистини, които не искам да зачитам.
Благодарение на тези хора цялата държава се занимава с нашия фар, който ни е нужен и все още го няма. А в навечерието на празника на града Никулден можехме да го открием. Тази деструктивна политика на тези хора е в ущърб на гражданите. Самият скулптор заяви пред мен, че повече няма да дари нищо на държавата. Този човек подари на гражданите на Царево най-голямото си произведение.
Негови скулптури седят до тези на Дали в Мадрид, има такива и на „Уолстрийт”. Само 10 души от Царево се подиграха с работата на известният в цял свят автор и се опитаха да извлекат дивиденти. Това е нещо, което не струва нито една стотинка на общината и пак има хора против. Какво толкова лошо видяхте и се опитвате да развалите това начинание?”, попита Георги Лапчев общинските съветници от БСП.
Снимки: в-к Стандарт, Община Царево