На срещата относно новия Европейски фонд за морското дело и рибарство 2014-2020г станаха ясни няколко възможности, които Фондът предлага. Той е гласуван съвсем скоро и по въпроса говори г-н Гуидо Милана, който най-тясно се е занимавал с изработването на позицията на Европейския съюз и който и досега следи преговора по Фонда между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз.

Това беше първата среща на италианския евродепутат след приемането на Фонда.

„Рибарите стават с все по-ниски доходи, морето с все по-малко риба, но това е криза за цяла Европа. Когато една политика не функционира, ние създаваме нова. Опитваме се да разберем бъдещето на рибарите”, съобщи г-н Милана.

Повече от половината риба у нас е внос, а бреговете на ЕС са много. Ползването на морето се счита и до днес за голяма мина и ако не се полагат грижи за нея, тя се изчерпва. Новата политика, към  която Фондът се стреми, е от мина да се мине на поле, което да се обработва. Това са тактики, които да допринесат за морето да дава повече.

„Не, не ловете… защото българските рибари не са ни симпатични!”.  Приоритет е двустранното споразумение между Европа и останалите страни, заяви Милана. Ако всички страни на Черно море спазват нормите, ще се спазват нормите и уловът устойчиво ще се размножава. В такъв случай риболовът ще бъде по-свободен от сега.

Какво да направят рибарите, за да се подготвят за този нов начин на живот? Отговорът е

лесен. Най-развит е риболовът, когато рибарите са единни. Това е ключовото. Между рибарите трябва да има диалог. „Ако сме заедно в различни форми на организациите си, ставаме по-силни. Там, където е така, кризата не се чувства толкова и доходът им е значително по-висок”, гарантира Милана.

България трябва да се подготви за новия сезон единно. Рибарите не са „вълци единаци”, както се смята за тях, и че за тях е важно единствено лодката, въдицата и т.н. Това не е вярно. Рибарите трябва да имат собствена идея за предприемачество, особено ако това е занаятът на бъдещето.

Относно това, което гласи Фондът, трябва да се лови по-малко, за още 2 години.  А за тези, които искат да се махнат от сектора - няма проблем, даже ще получат и премия за това. Така ще се намали броят на рибарите и активността на риболов. С парите, които ще получат отказалите се ще могат да започнат нещо ново. Това е може би лудост, но „трябва да сме по-малко рибари, за да ловим по-добре!”. Това е докато морето не възвърне своя капацитет.

Възможности ще има и за тези, които ще останат в сектора и ще го развиват. Те ще получат финансиране за своите лодки и всичко, което им е необходимо за доброто функциониране на риболова си.

Революционно предложение ще получат и възрастните рибари над 50г. Те ще могат да вземат на стаж младеж под 30-годишна възраст и ще взимат заплата затова. 2/3 от времето си „стажантът” ще работи и ще се обучава. Старото поколение ще предаде бъдещето на децата си.

Това е шанса на всеки самоуважаващ се рибар да се оттегли с достойнство.