iztochna_porta3Една от най-големите археологически загадки е разкрира, съобщиха за Gramofona.com от Фондация Созопол. Източната порта на Аполония е намерена след разчистване на временни обекти тип капанчета в Созопол. Това е била загадка за археолозите близо 150 години. Търсенето й започва в средата на 19 век от френския археолог Жорж Касьор. Български археолози също са я издирвали, но напразно. До днес, когато беше открита митичната порта. Директорът на Регионален музей Бургас Цоня Дражева също е участвала в разкопките

през 1985 година.

Входът на крепостта Созопол е изграден още в средата на 5-ти век и е използван до опожаряването на крепостта Амедей Савойски през 14 век.
Портата е била широка 4 метра, а от двете страни е имало огромни кули, които през 15 век са доразрушени. Камъни от тях са използвани при строежа на созополските къщи.

Проектът на фондация „Созопол", по който се прави разкриването на крепостната стена, сега ще продължи със спешни археологически проучвания с последваща консервация и реконструкция на портата и стражевите кули.

 

{gallery}/galeria/iztochna_porta{/gallery}