Омбудсманът на България Константин Пенчев е отправил препоръка към Министъра на правосъдието Зинаида Златанова заради отчитането на работното време на надзирателите от затворите и арестите в страната.
Общественият посредник цитира жалба на надзирател, от която става ясно, че въпреки приетите промени и до момента на служителите от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” не се признава за отработено времето, определено за почивка. Спорът с 24-часовите и 12-часовите смени на надзирателите върви от няколко години.
Още през декември 2012 година бяха приети промени в Закона за изпълнение на наказанията. Срокът за влизане в сила на подзаконовите нормативни актове в подобен случай е 6 месеца. До момента обаче те не са приети от Министерски съвет и не са разписани от ресорния министър, става ясно от писмото на омбудсмана.
src="assets/2014/fevruari/24.02/pismo_ombudsman.jpg" alt="" width="245" height="350" />В момента при 12-часово дежурство, на надзирателите за отработено се признава времето от 11 часа и 15 минути. При 24-часовите смени пък се признават 22 часа и 30 минути.
Константин Пенчев припомня и вълната от съдебни дела, които надзиратели заведоха и вече печелят както на първа, така и на втора инстанция. Въпреки това правосъдното министерство все още не е приело необходимите стъкпки за промяна.
Това, според обществения посредник води до неотчитане на положения от надзирателите извънреден труд и съответно на неговото компенсиране.
Непризнатото време се приспада и от стажа на униформените, което нарушава трудовите им права, отчита още Константин Пенчев.
Омбудсманът припомня, че по негово настояване още през 2011 год. тогавашният правосъден министър Диана Ковачева е определила времето, в което надзирателите са на разположение да се отчита като работно.