Общинските съветници в Айтос се обявиха срещу идеята Горското стопанство в града да бъде закрито и централата му да се премести в Руен. Официална информация за подобна промяна няма, но слуховете в двете общини вървят упорито от дни, призна пред Gramofona.com кметът на Айтос Васил Едрев. Той самият смята да отправи запитване до Министерството на земеделието и до Югоизточното държавно предприятие, под чиято шапка е Горското в Айтос. Според Едрев е нелогично да се закрие предприятие със 100-годишна история, което е доказало, че работи добре.
На същото мнение са и съветниците в местния парламент. Те излязоха със специална декларация, в която предупреждават, че закриването на Горското стопанство ще доведе до непридвидими последици.
„ТП ДГС Айтос е едно от най-големите по площ на територията на Република България, като стопанисва над 40 000 ха площи от ДГФ на териториите на Община Айтос и Община Руен, Област Бургас. Населените места в двете общини
са общо 59, като гъстотата на населеност е изключително висока, а населението /над 80 хил. души/ е разпръснато в много на брой и малки населени места.
Голяма част от това население /над 80%/ се отоплява с дървесина за огрев през зимния сезон. Основен източник /да не кажем единствен/ на тази дървесина за огрев се явява именно ТП ДГС Айтос. Населените места от селски тип /каквито се явяват всички, с изключение на гр.Айтос/ се снабдяват с дървесина за огрев изключително и само от ТП ДГС Айтос.”, се казва в декларацията на съветниците.
Тяхното мнение е, че евентуалното разделяне на стопанството по землищни граници е непрофесионално и необмислено.
От Югоизточното държавно предприятие отрекоха на този етап информацията за закриването на Горското стопанство в Айтос. В момента шефовете на предприятието и структурите, които са на негово подчинение са на Директорски съвет в Бургас.
Снимка: Общински съвет Айтос, Архив