
Социалните партньори са разделени в позицията си относно увеличението на минималната работна заплата от 1 април 2012 година с 20 лева. Повечето работодателски организации са против, уточнява сайтът Lev.bg. Божидар Данев от Българската стопанска камара: „Тази мярка е прокризисна мярка, защото на практика ние увеличаваме минималната работна заплата вече с 20 на 100 в
сравнение с миналата година, докато ако има бюджетни средства, във всички случаи е по-добре те да бъдат насочени към увеличение на пенсиите, в актуализация с инфлацията поне".
Синдикатите обаче са категорични, че ръстът на минималната работна заплата трябва да се случи, както и при пенсиите. Според Пламен Димитров от КНСБ ръстът на пенсиите може да стане с увеличаване на дефицита с около половин процент: „Половин процент дефицит означава 400 милиона лева. 400 милиона лева значат, например, 10-процентно увеличение на всички пенсии от 1 юли догодина".
Финансовият министър Симеон Дянков подкрепя ръста на минималната работна заплата. В бюджета за догодина е заложен дефицит от 1,35 % от БВП и ръст на икономиката с 2,9 на сто.