
Днес изпълнителният директор на проектната компания „Транс-Балкан Пайплайн" Владислав Емилянов каза, че разчетите направени от международни консултанти посочват, че „Бургас – Александруполис" ще донесе милиарди долари приходи в дългосрочен период, а практиката показвала, че инвестицията на 1 долар при такива проекти води до увеличение на БВП до 2,5 – 3 долара.
Според Емилянов, приходите за България само
от строителството на нефтопровода ще бъдат около 1,5 млрд. долара, след което за оперативните разходи, небходими за фукционирането на нефтопровода, компанията ще извърши разходи за над 1,8 млрд. долара за следващите 20 години. При представянето на бъдещите икономически ползи за България от проекта, Емилиянов обясни, че транспортирането на нефт е процес, който изисква голямо потребление на електроенергия и разходите на компанията в тази сфера ще бъдат около 1 млрд. долара за следващите 40 години. За същият период за наеми на буксири, кораби за контрол и други плавателни съдове, които ще са част от мерките за безопасност компанията ще заплати над 1 млрд. долара.
На въпрос на Gramofona.com следят ли експертите на компанията ситуацията в Мексиканския залив и как ще коментират справянето на световните компании с нефтения разлив, Владислав Емилянов заяви, че проектът не може да бъде сравняван с платформата за добив на нефт на „Бритиш петролиум". В проекта на „Транс-Балкан Пайплайн" има контролна система, която разделя на сегменти със специална блокираща апаратура петролопровода. В случай на разхерметизиране на тръбата, системата се затваря автоматично, като по този начин максималното количество петрол, което може да изтече е 2 тона. Още по-строга система била предвидена за морския участък.
От всички изказвания по време на срещата, остана впечатлението, че реализирането на проекта „Бургас-Александруполис" е само въпрос на време.