Нов вид туризъм ще бъде развиван в Община Средец. Това стана ясно на днешния празник, който беше подобаващо посрещнат в града. Кулинарният туризъм бе предложен, като идеята е да бъде обърнато специално внимание на историята, нравите, обичаите, и особено на специалитетите на четирите най-стари селища в Община Средец – Средец, Момина църква, Факия и Дюлево.
Рекламирането на всичко това пред туристическтие фирми е пътят да се припомни на новото поколение всичко вече забравено. Тъй като морският туризъм изчерпва своите възможности, бъдещото развитие на туризма в България е в максималното развитие на селския, културния, екологичния, археологическия, религиозен и маршрутно-познавателен туризъм.
По отношение на посрещане на чуждестранните туристи, Бургаска област е реализирала 1 260 000 туристи, което се равнява на около 1 млрд 180 млн евро.
margin: 5px;" src="assets/2014/fevruari/10.02/med_sredec.JPG" alt="" width="207" height="166" />Медът, като един от продуктите, с които Община Средец се гордее, ще бъде от водещите „атракции” за чуждестранните туристи. Община Средец има 5 518 пчелни семейства, което е голям процент от общото количество на областта.
Само в Бургаска област има 55 000 пчелни семейства. Голямо количество хора се занимават и изкарват прехраната си с този занаят. „Трябва много сериозно да се погледне на пчеларството, тъй като в последните години се получава едно противоречие”, заяви председателят на областния съюз на пчеларите Ботьо Ботев.
„За съжаление в тази битка за надмощие и печалба забравихме, че без пчелите няма развновесие, а напоследък масово измират пчелни семейства”, добави той.
Тази година Бургаска област за пръв път не е изнесла пчелен мед, тъй като миналата година 70% от пчелните семейства са били унищожени.