
Празникът откри кметът на община Несебър Николай Димитров, който сподели радостта си, че толкова много хора са дошли, за да уважат младото вино.
Той допълни още, че сега когато виното и зимнината са готови е време хората да се събират още по-често, да се уважават и за бъдат винаги заедно, защото само сплотени, могат да постигнат всичко.В днешния пъстър празник, общо 11 винопроизводителя от различни съставни селища на община Несебър представиха своите нови реколти и най-различни бели и червени, млади вина. И както се казва веселба без вино не може, но също така не може и без песни и танци. За тази част от празника се погрижиха групата за автентичен фолклор при читалище "Светлина" с. Гюльовца и група "Първа младост", които демонстрираха пред присъстващите най-важната стъпка при приготвянето на виното, а именно – обичаят за подрязване на лозята.
И така с много народни песни и добро настроение, дойде време всички присъстващи да дегустират отбраните млади вина и да оценят най-добрите от тях. Това стана със специални цветни картончета, съответно с първо второ и трето място, които дегустаторите трябваше да поставят в урната на най-добрия според тях винар. Първото място, с 67
гласа, грабна кметът на Кошарица Павел Павлов, който представи на празника вина на трима производителя от Кошарица, а четвъртото младо червено вино, бе лично негово производство. Второто място заслужено бе заето от Райчо Маринов с 51 гласа, а на трето място се подреди Демир Петров, за който гласуваха 47 души. Всички единадесет винопроизводителя, които представиха производството си на празника, получиха награди и подаръци от община Несебър. Подаръкът за всички останали посетители на Празника на виното бе хубавото време, многото настроение, песните и танците, виното и мезетата и всичко това превърна днешния ден в с. Гюльовца в един истински празник.
Идеята на Община Несебър е Есенните празници на младото вино да се превърнат в традиция, която по атрактивен и забавен начин да представя и утвърждава на пазара местната продукция. Участвайки в конкурса, винопроизводителите ще могат да реализират директен контакт с потребители и търговци, както и да провокират интереса на хотелиери и ресторантьори към българското вино. По този начин Общината ще последва и световните тенденции за стимулирането на еко и биопроизводството. Не на последно място е и значението на тези празници за утвърждаването на Несебър като предпочитана туристическа дестинация през цялата година и популяризирането и на малките селища от региона. В същия дух тази година се проведе Празник на хляба в село Оризаре, а след Есенните празници на младото вино предстои и Празник на домашната наденица в село Кошарица.